Huragan Ofelia ujawnił szczątki sprzed 1 000 lat

Odkryto szczątki na irlandzkim wybrzeżu w hrabstwie Wexford po huraganie Ofelia. Państwowa patolog, Marie Cassidy, szacuje je co najmniej na 1 000 lat.

Sytuacja niecodzienna, ponieważ szczątki zauważyli ludzie, którzy spacerowali spokojnie we wtorkowy wieczór. Poinformowali niezwłocznie miejscową policję, która natychmiastowo zamknęła teren.

Jim Moore, lokalny radny, powiedział, że szczątki, które zostały odkryte wydają się być grobem, innymi słowy: ciało nie zostało wyrzucone na brzeg. Rzuca to nowe światło na tę sprawę, ponieważ być może w pobliżu znajduje się historyczne miejsce jakiegoś pochówku. To jest najbliższy punkt od morza. Od razu pojawia się pytanie, czy jest więcej takich miejsc, gdzie mogą być pogrzebane ciała – dodał Jim Moore. Zwłaszcza, że nie tak dawno – 2 lata temu – znaleziono podobne szczątki w zachodniej części Irlandii, mianowicie w Zatoce Ballyteigue.

Archeolog Meave Sikora, który pomógł wykopać szczątki, poinformował, że nie mogą jasno powiedzieć, że to był niedawny pogrzeb. Ułożenie ciała wskazuje, że miało zostać pochowane w kamiennym grobowcu, który został zniszczony przez erozję przez lata.

Teraz szczątki szkieletowe zostały przeniesione do Muzeum Narodowego w Dublinie na dalsze testy, żeby spróbować określić dokładny rok, z którego mogą pochodzić.

Źródła: dailymail.co.uk, irishpost.co.uk, independent.co.uk

Filip Wąsiewski

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*