Zgodnie z informacjami podanymi przez internetowy serwis Instytutu Archeologii Chińskiej Akademii Nauk Społecznych, ich archeolodzy proponują powstanie nowego parku archeologicznego w miejscu odkrycia zatopionego skarbu.
Zgodnie z chińskimi przekazami historycznymi w 1646r. przywódca powstania chłopskiego, Zhang Xianzhong próbował na ok. tysiącu łodziach przetransportować rzeką Min Jiang na południe zrabowane wcześniej skarby, jednak doszło do potyczki z żołnierzami Dynastii Ming, w efekcie czego łodzie wraz ze skarbami zostały zatopione.
Skarb ten został niedawno odnaleziony, a według najnowszych danych zawiera on ponad 30 tysięcy przedmiotów. W Związku z tak licznym znaleziskiem wielu archeologów chińskich instytutów badawczych i uniwersytetów postuluje o nadanie stanowisku status historycznego pola bitwy i o utworzenie w jego okolicach nowego parku archeologicznego, które będzie łączyć w sobie wartości historyczne, artystyczne, naukowe, społeczne i kulturowe.
Na niektórych przedmiotach, takich jak np. sztaby i wylewki ze złota i srebra widnieją inskrypcje nawiązujące do Dynastii Daxi, którą próbował zapoczątkować Zhang Xianzhong, gdy w 1644 roku zdobył miasto Chengdu i założył tam swój dwór. Jednak w 1646 roku musiał opuścić miasto. W trakcie owej ucieczki stracił swoje zrabowane wcześniej skarby w rzece, a sam niedługo później został zamordowany przez żołnierzy mandżurskiej Dynastii Qing.
Źródło: naukawpolsce.pap.pl
Fot.: Wikimedia Commons
Agnieszka Horemska