Chińscy archeolodzy postulują o stworzenie parku archeologicznego

Zgodnie z informacjami podanymi przez internetowy serwis Instytutu Archeologii Chińskiej Akademii Nauk Społecznych, ich archeolodzy proponują powstanie nowego parku archeologicznego w miejscu odkrycia zatopionego skarbu.

Zgodnie z chińskimi przekazami historycznymi w 1646r. przywódca powstania chłopskiego, Zhang Xianzhong próbował na ok. tysiącu łodziach przetransportować rzeką Min Jiang na południe zrabowane wcześniej skarby, jednak doszło do potyczki z żołnierzami Dynastii Ming, w efekcie czego łodzie wraz ze skarbami zostały zatopione.

Skarb ten został niedawno odnaleziony, a według najnowszych danych zawiera on ponad 30 tysięcy przedmiotów. W Związku z tak licznym znaleziskiem wielu archeologów chińskich instytutów badawczych i uniwersytetów postuluje o nadanie stanowisku status historycznego pola bitwy i o utworzenie w jego okolicach nowego parku archeologicznego, które będzie łączyć w sobie wartości historyczne, artystyczne, naukowe, społeczne i kulturowe.

Na niektórych przedmiotach, takich jak np. sztaby i wylewki ze złota i srebra widnieją inskrypcje nawiązujące do Dynastii Daxi, którą próbował zapoczątkować  Zhang Xianzhong, gdy w 1644 roku zdobył miasto Chengdu i założył tam swój dwór. Jednak w 1646 roku musiał opuścić miasto. W trakcie owej ucieczki stracił swoje zrabowane wcześniej skarby w rzece, a sam niedługo później został zamordowany przez żołnierzy mandżurskiej Dynastii Qing.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Agnieszka Horemska

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*