Sensacyjne odkrycie w Zamku Grodno

Prace konserwatorskie, które są prowadzone od ostatnich kilku lat przy zabytkach regionu wałbrzyskiego przyniosły zaskakujące odkrycie. Odkryto bowiem malowidła ścienne w Zamku Grodno.

Odkryte fragmenty malowideł ściennych przywodzą na myśl skojarzenia związane z tematyka kolonialną. Utrwalono m.in. głowę czarnoskórego mężczyzny, mieszkańca Afryki z charakterystyczną fryzurą. Zastanawiano się również czy członkowie rodziny von Zedlitz nie przebywali na jednej z niemieckich kolonii na Czarnym Ladzie na przełomie XIX i XX w.

Na zlecenie barona Maksymiliana von Zedlitz w l. 1860 – 1907 została dokonana przebudowa zamku, w taki sposób by mógł być przystosowany do celów turystycznych. Na terenie obiektu została również otwarta restauracja i muzeum. Być może to wtedy został namalowany fresk, którego fragment został odkryty.

Obecnie w Zamku Grodno realizowany jest projekt przyrodniczo – multimedialny o życiu takich ssaków jakimi są nietoperze.

Wszystkie prace prowadzone są pod nadzorem konserwatora zabytków. A szanse na odkrycie innych fresków poza tymi, które zostały ujawnione, są jednak niewielkie. Pomieszczenie, w którym zostało odkryte malowidło było wielokrotnie przebudowywane i również usuwany tynk, na którym była widoczna część fresku.

Źródło: walbrzych.naszemiasto.pl

Karolina Deska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*