II Rzeczpospolita – rozważania w 100-lecie powstania państwa

W dniach 10-12 kwietnia 2019 roku w budynku Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego odbędzie się Ogólnopolska Interdyscyplinarna Sesja Naukowa „II Rzeczpospolita – rozważania w 100-lecie powstania państwa”, organizowana przez Studencki Klub Międzyepokowych Badań Historycznych.

Miniony rok był dla Polaków rokiem wyjątkowym ze względu na setną rocznicę odzyskania niepodległości. Nie dziwi zatem zupełnie fakt zainteresowania problematyką roku 1918 środowiska naukowego, który objawia się dużą liczbą publikacji, konferencji naukowych, debat i okolicznościowych wykładów oscylujących wokół rocznicowej tematyki.

Studencki Klub Międzyepokowych Badań Historycznych proponuje jednak spojrzenie odbiegające nieco od przyjętego standardu. Nie ograniczając się do dominującej tematyki odzyskiwania niepodległości, zwraca uwagę na to jak ta odzyskana niepodległość wyglądała i co nasi przodkowie z nią uczynili. Poruszane będą  problemy, sukcesy i porażki II RP, kwestie społeczne i polityczne, a także szeroko poruszone zostaną zagadnienia kulturalne czasu międzywojennego.

Konferencja ma charakter interdyscyplinarny dlatego równie interesujące będzie spojrzenie z perspektywy warsztatu i pytań stawianych nie tylko przez historię, lecz przez inne nauki takie jak socjologia, politologia czy kulturoznawstwo. W konferencji udział wezmą studenci i doktoranci reprezentujący ośrodki akademickie z całej Polski. Pierwszego dnia konferencji tj. 10 kwietnia od godz. 17.00 odbędzie się debata pt. „Czym jest dla nas II Rzeczpospolita, czym jest dla nas wolność? Rozważania w 100lecie odzyskania niepodległości”, w której udział wezmą profesorowie z trzech ośrodków akademickich.

Więcej nt. konferencji i innych projektów SKMBH: www.skmbh.pl | facebook.com/skmbhuw

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*