II Toruński Zlot Pojazdów Militarnych

W dniu 27 września odbędzie się II Toruński Zlot Pojazdów Militarnych pamięci Roberta Tirczakowskiego, założyciela Fundacji Historii Polskiej Broni Pancernej. Będzie to już druga edycja – jednak tym razem skoncentrowana na dynamicznych pokazach zabytkowych pojazdów wojskowych oraz inscenizacji historycznej.

10375153_579879148790631_8125790603534971511_nGłówni organizatorzy wydarzenia to Toruńskie Towarzystwo Fortyfikacyjne – Skansen Fortyfikacji Pancernej Twierdzy Toru i Fundacja Historii Polskiej Broni Pancernej.

Motywem przewodnim toruńskiego zlotu będzie historia 1. Dywizji Pancernej i jej działania w Normandii w sierpniu 1944 roku. Organizatorzy postanowili „odkurzyć” ten temat, ponieważ 1. Dywizja Pancerna Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie skupiła w sobie większość żołnierzy broni pancernych, którym udało się przedostać na Zachód po klęsce we wrześniu 1939 r., w tym żołnierzy służących przed wojną w 8 Batalionie Pancernym w Bydgoszczy. Ponadto licznie służyli w niej Polacy z Pomorza wcieleni do Wehrmachtu, którzy dostali się w toku działań wojennych do alianckiej niewoli w Afryce, Włoszech czy Francji i następnie wstąpili do Polskich Sił Zbrojnych.
Te dwa fakty stanowią o powiązaniu „Maczkowców” z regionem kujawsko-pomorskim, skąd wywodzą się członkowie Fundacji Historii Polskiej Broni Pancernej. Jest to i również dobry argument, aby w siedemdziesiątą rocznicę walk dywizji pod Falaise 
we Francji Fundacja Historii Polskiej Broni Pancernej przypomniała o niej mieszkańcom Torunia i regionu.

Imprezę będzie miała charakter otwarty dla wszystkich miłośników historii oraz wojskowych pojazdów pancernych używanych w dywizji pancernej generała Maczka w okresie 1944 – 1945.
Pojawić się mają następujące pojazdy:
– czołg średni Sherman,
– czołg lekki Stuart,
– transporter opancerzony Universal Carrier,
– transporter opancerzony M3 Scout Car,
– kilka samochodów ciężarowych i terenowych różnych typów,
– ze strony niemieckiej replika czołgu średniego Panther,
Wszystko odbędzie się na terenie przylegającym do poligonu, przy ulicy Poznańskiej w Toruniu, w otoczeniu pruskich obiektów fortyfikacyjnych z przełomu XIX i XX wieku.

Harmonogram imprezy przedstawia się następująco:
14.00 otwarcie imprezy
14.15 zwiedzanie fortyfikacji
14.00-16.00 prezentacja sylwetek żołnierzy obu stron konfliktu i pojazdów
16.30 inscenizacja – bitwa pod Falaise
17.30 zwiedzanie fortyfikacji
18.00 zakończenie

Wszystkich gorąco zapraszamy!

Anita Świątkowska

torun

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*