Instagram i Józef Piłsudski. Co na to Marszałek? Nowa wystawa na Krakowskim Przedmieściu

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku serdecznie zaprasza 6 listopada 2015 r. na otwarcie wystawy plenerowej Co na to Marszałek? Jest ona zwieńczeniem akcji Co na to Marszałek?, przeprowadzonej na Instagramie w 80. rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego. Wystawa stanie w reprezentacyjnej lokalizacji, na Krakowskim Przedmieściu 64, przy Domu Polonii. Będzie można ją oglądać do 6 grudnia b.r.

Idea wystawy

Akcja Co na to Marszałek? została zainaugurowana w maju br. muralem w centrum Warszawy przedstawiającym 4-metrowy wizerunek Józefa Piłsudskiego. Obecność Marszałka w przestrzeni miejskiej stała się impulsem do pokazania, jak w oczach Polaków wygląda współczesna Polska i do refleksji nad tym, z czego dziś dumny byłby Marszałek, a co mogłoby go zdziwić. Ogromny oddźwięk społeczny oraz wysoka jakość zdjęć zgłoszonych do akcji zainspirowały nas do stworzenia wystawy. Łącząc świat wirtualny i realny, postanowiliśmy powrócić na warszawską ulicę i zaprezentować obraz Polski, na który złożyły się zdjęcia 200 użytkowników. Na ponad 600 przesłanych fotografiach Polska to piękny, rozwijający się kraj i – mimo burzliwej historii – kraj wolny, taki, jakim pozostawił go Marszałek, „odchodząc w wieczność”. Z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości oraz urodzin Marszałka, przypadających 5 grudnia, zapraszamy do wspólnej podróży po Polsce.

Popkulturowy Marszałek

Akcja Co na to Marszałek? pokazała, że legenda otaczająca postać Józefa Piłsudskiego jest żywa także dzisiaj. Internauci znaleźli jej ślady na pomnikach, sztandarach szkolnych, książkach, ale również na T-shirtach, tatuażach, a nawet puszce coca-coli. 80 lat po śmierci Józef Piłsudski wciąż pozostaje punktem odniesienia w wielu komentarzach, nie tylko politycznych, ale także społecznych. Jego barwne wypowiedzi pojawiają się często w mediach społecznościowych, nie zabraknie ich także na naszej wystawie.

Społeczność

Na jednej z plansz wystawy pojawiły się również wizerunki kilku uczestników akcji, którzy wygrali w cotygodniowych głosowaniach na Instagramie. Chcieliśmy pokazać nie tylko piękne zdjęcia z całej Polski, ale również ich twórców, ponieważ wyjątkowość wystawy polega na tym, że ma ona bardzo wielu autorów. Społeczność jest jednym z najważniejszych filarów Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Zaangażowanie w organizowane przez nas akcje społeczne inspiruje nas do podejmowania nowych wyzwań, tak jak w przypadku wystawy Co na to Marszałek? Partycypacja społeczna oraz kształtowanie postaw obywatelskich w myśl wyznawanych przez Józefa Piłsudskiego wartości są misją naszej instytucji, dlatego zapraszamy wszystkich do jej współtworzenia. Dołącz do nas! Wśród licznych projektów społecznych każdy znajdzie coś dla siebie!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*