Uczczenie pamięci Tadeusza Kościuszki w 200 rocznicę śmierci przez Polonię

W ten weekend, tj. 14 i 15 października w związku z 200 rocznicą śmierci polskiego i amerykańskiego generała Kościuszki, odbędzie się 200 wydarzeń okolicznościowych ku czci jego pamięci.
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Waszyngtonie wezwała liczną Polonie do organizacji w najbliższej okolicy wydarzeń, które mają na celu upamiętnienie sylwetki bohatera narodowego i uczestnika wojny o Niepodległość Stanów Zjednoczonych. W obchodach weźmie również udział Fundacja Kościuszkowska, która od wielu lat zajmuje się promocją i popularyzacją postaci zarówno samego Kościuszki jak i polskiej kultury w Stanach Zjednoczonych.

Fundacja Kościuszkowska od 92 lat stanowi żywy pomnik generała. W czwartek z okazji obchodów rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki została otwarta wystawa „Thaddeus Kosciuszko. The price of freedom”. Zaprezentowano na niej wiele różnych plansz oraz fotografii związanych stricte z postacią Kościuszki w różnych momentach jego życia, zarówno tego politycznego jak i prywatnego.

Prezes Fundacji Kościuszkowskiej, Marek Skulimowski wspominał o tym, że pielęgnowanie pamięci Kościuszki w Stanach nie jest łatwym zadaniem. W okolicach Albany jest most Kościuszki, na który potocznie mówi się „twin bridge” (bliźniaczy most). Trudno zmienić nawyki ludzi lokalnie, ale nalegamy, żeby go nazywać mostem Tadeusza Kościuszki, choć Amerykanom trudno wymówić jego nazwisko. Ten przypadek dał nam do myślenia, że to samo może się stać z mostem Kościuszki w Nowym Jorku.

Źródło: dzieje.pl

Fot.: WIkimedia Commons

Marcin Majchrzak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*