Inżynierowie Niepodległej | Recenzja

Panas-Goworska, A. Goworski, Inżynierowie Niepodległej 

Rok 2018 publikacjami książkowymi upamiętniającymi setną rocznicę odzyskania niepodległości stoi, co do tego chyba nikt nie ma wątpliwości. Pozycja Inżynierowie niepodległości, państwa Goworowskich jest kolejną z nich.  Autorzy w tym wypadku postanowili uwiecznić te postacie, które pod zaborem rosyjskim były „cichymi” inżynierami odbudowy Polski, do której wiodła kręta i długa droga.

Recenzowana praca składa się z siedmiu części. Każdy rozdział to odmienna historia pojedynczego człowieka. Jedyne, co łączy tych ludzi to miejsce i czas. Nie byli oni wybitnymi dyplomatami czy walecznymi dowódcami stojącymi na czele zwycięskiej armii. Wywiezieni przeważnie karnie po powstaniach niepodległościowych w głąb Cesarstwa Rosyjskiego żyli w odległych stepach Syberii. To osoby, które swoim talentem, inteligencją oraz ciężką pracą kreowały podwaliny pod późniejszy rozwój polskiej gospodarki i kultury.

Jednakże czytając opisane życiorysy można chwilami mieć wrażenie, że książka poświęcona jest karierom Polaków, którzy bądź, co bądź zasłużyli się dla carskiej Rosji. Otrzymywali odznaczenia, zaskarbili sobie przychylność władz. Nadmienić można o Marii Szymanowskiej, Alfonsie Poklewskim-Koziełł, Stanisławie Kierbedziu. Być może zabrakło tutaj mocniejszego zaakcentowania roli bohaterów na rzecz budowania filarów niepodległej Polski.

Moim zdaniem autorzy mogli również poprzedzić przedstawienie sylwetek inżynierów niepodległości Polski wstępem, który by stanowił tło a zarazem wprowadzenie do tematu dla potencjalnego czytelnika. Z kolei na plus można uznać zamieszczenie na końcu każdego rozdziału wykazu bibliograficznego, a także ilustracji kolorowych, jak i czarno-białych. Niewątpliwie ubogacają pracę.

Sami autorzy to małżeński duet pisarski, interesują się kulturą oraz historią państw Europy Środkow-Wschodniej. Dotychczas publikowali na łamach wielu czasopism, między innymi „Tygodnik Powszechny”, kwartalniku „Akcent” oraz w „Gazecie Wyborczej”.

Panas-Goworska, A. Goworski, Inżynierowie Niepodległej

Wydawnictwo: PWN

Ocena: 4/6

Ewelina Kazienko

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*