Jesienią w Bielsku-Białej mają rozpocząć się z inicjatywy IPN poszukiwania szczątek żołnierzy podziemia antykomunistycznego z NSZ i NOW zamordowanych przez władze radzieckie. Całą sprawą zajmie się Biuro Poszukiwań i Identyfikacji na czele z kierownikiem biura i wiceprezesem IPN – prof. Krzysztofem Szwagrzykiem.
Na ten moment Biuro nie określiło konkretnych miejsc poszukiwań kości żołnierzy, niemniej wskazywane są tutaj przede wszystkim domniemane miejsca pochówków w Bielsko-Białej oraz las we wsi Ogrodzona, leżącej nieopodal Cieszyna. Według Adama Kondrackiego z oddziałowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji w Katowicach, przede wszystkim wybór miejsc będzie wiązany z prawdopodobieństwem odnalezienia szczątków, informując również, iż miejsca te będą również dobierane poprzez najlepsze opracowanie.
W okolicach Bielsko-Białej istnieje wiele lokalizacji, w których mogą znajdować się miejsca spoczynku żołnierzy bestialsko zamordowanych przez komunistów. Wiele z tych domniemanych lokalizacji zostało wymienionych przez dr Aleksandrę Namysło, koordynatorkę IPN, wedle której w okolicach śląskiego miasta spoczywają przede wszystkim żołnierze z NZS z oddziału kapitana Henryka Flamego, ps. „Bartek” oraz „Grot”. Wymieniany jest tutaj między innymi teren za budynkiem dawnego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Bielsku, gdzie według świadków agenci UB mieli zakopać zwłoki sierżanta Edwarda Michalika, ps. „Kanar”, będącego pod rozkazami kapitana Flamego. Spekuluje się również, iż mogą się tam również znajdować szczątki powiązanego z oddziałem Flamego, Karola Czornego. Inną lokalizacją jest podwórze dawnego budynku UBP w Białej oraz park nad rzeką Białą. Oprócz tego wskazywany jest także teren aktualnego szpitala pediatrycznego w Bielsku-Białej.
Nie będą to jednak pierwsze poszukiwania na Śląsku, bowiem w ubiegłym roku na Opolszczyźnie zespół badaczy prowadzony przez profesora Szwagrzyka odnalazł w Starym Grodkowie kości zamordowanych żołnierzy NZS. Kierownik Biura Poszukiwań i Identyfikacji poinformował, iż jeszcze w tym roku będzie mógł podać informacje dotyczące poszukiwań szczątek żołnierzy, a także pierwsze nazwiska zamordowanych.
Błażej Filipiak