IPN udostępni nowe dokumenty o Wojciechu Jaruzelskim

Pod koniec czerwca IPN udostępnił nowe dokumenty. Znajdują się wśród nich wojskowe akta personalne Wojciecha Jaruzelskiego, kopie stenogramów spotkań w Magdalence z lat 1988-1989 czy pisma i meldunki kierowane do generała, m.in. przez resort spraw wewnętrznych.

Wszystkie dokumenty zostały zabezpieczone w lutym. Łącznie IPN udostępnił ponad 40 jednostek archiwalnych. Są tam m.in informacje o pracy Wojciecha Jaruzelskiego cywilnej i służbie wojskowej na temat przebiegu jego służby w Ludowym Wojsku Polskim od lipca 1943 r., oraz notatki o wcześniejszej działalności. To najstarsze dokumenty jakie znajdują się wśród tego zbioru. Teraz to wszystko będzie do dyspozycji chętnych badaczy.

Dla historyków najważniejsze mogą się okazać stenogramy ze spotkań w Magdalence. Pierwszy dokumenty z tej serii datowany jest na 16 września 1988 r. Było to spotkanie robocze m.in. z udziałem legendy „Solidarności” Lecha Wałęsy. W spotkaniu uczestniczył również np. Lech Kaczyński, Tadeusz Mazowiecki, Andrzej Stelmachowski czy Stanisław Ciosek. Bardzo interesujące wydaja się również pozostałe dokumenty takie jak pisma i meldunki kierowane do Jaruzelskiego przez MSW, Zarząd II Sztabu Generalnego czy Wojskową Służbę Wewnętrzną., notatki służbowe MSW ws. niszczenia “tajnej makulatury” w 1990 r. oraz materiały Centralnej Komisji Kontroli Partyjnej PZPR dotyczące sławnej afery “Żelazo”.

Źródło: Kresy.pl
Fot.: Wojciech Jaruzelski;nWikipedia Commons.

Adam Buciński

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*