Załadowany po brzegi wrak drewnianego szkunera odnaleziony w Zatoce Fińskiej

Na dnie Morza Bałtyckiego grupa SubZone w trakcie morskich poszukiwań odnalazła przepiękny wrak drewnianego szkunera. Nurkowie zlokalizowali statek podczas sprawdzania nieznanej pozycji.

W Zatoce Fińskiej na Morzu Bałtyckim odnaleźć można ciekawe znaleziska. W szczególności potwierdzają to badania nurków, którzy poszukują kolejnych wraków, a także eksplorują dno morskie. Mroźne i ciemne wody skrywają tu świetnie zachowane pozostałości po wielu jednostkach, które poszły na dno na przestrzeni minionych stuleci.

Właśnie te wyjątkowe warunki panujące pod wodą sprawiają, że niemal każdy wrak jest tu prawdziwą kapsułą czasu. Niska temperatura, minimalne zasolenie, brak słonecznego światła i śladowe ilości tlenu stanowią mieszankę idealną, która konserwuje wraki. Dzięki temu nawet wraki liczące sobie kilkaset lat, w Morzu Bałtyckim wyglądają, jakby zatonęły wczoraj. Dzięki temu nurkowie mogą poczuć się tutaj niczym w muzeum.

Jednymi z takich grup są nurkowie Immi Wallin i SubZone, którzy od lat przeszukują wody Zatoki Fińskiej w poszukiwaniu wraków kolejnych jednostek. Ich najnowszym odkryciem jest piękny wrak drewnianego szkunera. Nurkowie odkryli nieznaną wcześniej jednostkę podczas sprawdzania anomalii, jaka pojawiła się na wskazaniach sonaru. Podczas eksploracji oczom zespołu nurkowego ukazał się wspaniały i nikomu nieznany wcześniej wrak.

Ta w pełni załadowana mała jednostka towarowa wpadła w tarapaty, gdy w kabinie rufowej wybuchł pożar. Prawdopodobnie przy złej pogodzie statek stracił swój główny maszt. W wyniku tego zdarzenia zginął jeden z członków załogi, którego szczątki odkryliśmy w szalupie ratunkowej znajdującej się na pokładzie statku. Reszta załogi została zmyta do wzburzonego morza – czytamy w relacji z nurkowania, którą podzieliła się grupa SubZone.

Źródło: divers24.pl fot.: wikipedia

Maciej Polak

One Comment

  1. Z jakich lat był ten wrak??? Nie ma tego w artykule.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*