Odkryto 1100-letnią inskrypcję w Indiach

W świątyni Sri Arunachaleswarar w Tiruvannamalai (Indie) na podłodze odkryto 1100-letnią inskrypcję. Według archeologów jest to drugie najstarsze znalezisko w świątyni.

Członek Fundacji Dziedzictwa Tiruvannamalai odnalazł napis w prakaramie (zewnętrzna część hinduskiej świątyni). Najstarszy dotychczas napis odnaleziony w owej świątyni sięga 885 roku n.e. i został on zarejestrowany w XIX wieku. Odnaleziony napis pochodzi prawdopodobnie z 890 roku n.e. i jest to dość nietypowe znalezisko, ponieważ zazwyczaj napisy w hinduskich świątyniach znajdują się na ścianie i były umieszczane zawsze w porządku chronologicznym, ten natomiast został odnaleziony na podłodze.
Jeden z archeologów powiedział, że napis wzmacnia teorie o tym, że świątynia była odnawiana kilka wieków temu. Napis najprawdopodobniej został rozmontowany i odrzucony z uwagi na kiepski stan.
Napis zawiera siedem czytelnych linijek reszta niestety uległa zniszczeniu. W czytelnym fragmencie można znaleźć wzmianki o władcy z dynastii Pallava oraz o złotych monetach.

Fot.: Domena Publiczna

Marcin Majchrzak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*