Nie żyje Jacek Wilczur, egzekutor AK i badacz zbrodni hitlerowskich

25 września 2018 roku w wieku 93 lat zmarł Jacek Wilczur. Był najmłodszym egzekutorem Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej (Kedyw). W 1964 roku przewodził  pierwszej ekspedycji zorganizowanej przez Główną Komisję Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce, której miejsce docelowym były Góry Sowie.

Jacek Wilczur urodził się 25 grudnia 1925 r. we Lwowie. Był historykiem, prawnikiem i politologiem oraz członkiem Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce. Odpowiadał za badanie kompleksu Riese.
Był jednym z najmłodszych żołnierzy Kedywu, a w wieku 16 lat sam zgłosił się do grupy egzekucyjnej. Został najmłodszym egzekutorem i służył w tym czasie w oddziale Jana Piwnika „Ponurego”. Wykonywał wyroki na Niemcach, niemieckich agentach i zwykłych przestępcach.

Po wojnie uzyskał doktorat na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego i włączył się w działania Głównej Komisji Badań Zbrodni Hitlerowskich w Polsce. W 1964 roku wyjechał z ekspedycją w Góry Sowie w celu poszukiwania zrabowanej przez Niemców Bursztynowej Komnaty.

Został dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych. Jest autorem ponad trzydzieści książek poświęconych tematyce II wojnie światowej, ludobójstwu hitlerowskiemu.

Adrian Pandel

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*