Jaskinia Balamkú odkryła skarby cywilizacji Majów

Jaskinia Balamkú znajduje się pod prekolumbijskim miastem Chichén Itzá na półwyspie Jukatan. Archeolodzy niedawno odpieczętowali jamę, która od 1966 roku pozostawała dla nich tajemnicą. Odkrycie, którego dokonano w jej wnętrzu, zostało okrzyknięte najważniejszym znaleziskiem od 50 lat w tym regionie.

W 1966 roku na jaskinię natknęli się rolnicy. Powiadomili oni meksykańskiego archeologa, który zaplombował wejście. Przez lata zapomniano o odkryciu. Wśród rolników, którzy znaleźli wejście do jaskini, był chłopiec – Luis Un. To właśnie on, w ubiegłym roku, zaprowadził archeologów do tajemniczego miejsca, skrywającego sekrety cywilizacji Majów.

Jama kształtem przypomina ślimaka. Ma ona setki metrów, których dotąd nie przebadano. W niektóre miejsca naprawdę trudno dotrzeć, ponieważ gdzieniegdzie odcinki mają tylko 40 centymetrów wysokości. Archeologowie muszą się schylać, pełzać, niekiedy brakuje tlenu, a zagrożeniem są także węże, dla których jaskinia jest naturalną kryjówką.

Wewnątrz jaskini znajdowało się mnóstwo przedmiotów, które zachowały się w bardzo dobrym stanie. Nazwa „Balamkú” oznacza jaskinia boga jaguara. Może ona zmienić dotychczas znaną historię Chichén Itzá, podaje Guillermo de Anda z Narodowego Instytu Antropologii i Historii. Wśród odnalezionych artefaktów należy wspomnieć o kadzidełkach, naczyniach na żywność, naczyniach do picia (posiadają one znaki boga wody i płodności – Tlāloca). Niektóre przedmioty zawierają ślady minerałów, nasion, kości.

Naukowcy twierdzą, że w późnym okresie istnienia swej cywilizacji, Majowie musieli poszukiwać źródeł wody, ponieważ ten region często nawiedzały susze. Cenoty, czyli naturalne studnie krasowe, dla starożytnych Majów były miejscem czerpania wody i wejściem do podziemnego świata. Były to święte miejsca, które wpływały na planowanie miast.

Jedną z najbardziej znanych budowli Chichén Itzá jest Świątynia Kukulkana, czyli El Castillo. Piramida znajduje się około trzech kilometrów do badanej jaskini. Obecnie trwają poszukiwania połączeń jaskini z piramidą.

Dzięki odkryciu archeolodzy dowiedzieli się więcej o ludziach, którzy zamieszkiwali te tereny. Mimo, że jaskinia nie jest jeszcze do końca przebadana, naukowcy już uważają to odkrycie
za niezwykle ważne.

Źródła: nauka.rocks

Karolina Charchowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*