Rzymska droga i kopalnia odnalezione w Kornwalii

Zespół studentów i wolontariuszy, kierowany przez Dr. Chrisa Smarta z University of Exeter, w trakcie prowadzonych w Kornwalii wykopalisk w pobliżu odkrytego w 2007 roku fortu w Calstock, natrafił na serie połączonych łukami tuneli. Okazało się, że są to pozostałości po kopalni używanej przez Rzymian, dodatkowo odkryto jedną z rzymskich dróg.

Na oba znaleziska natrafiono w trakcie prowadzenia wykopalisk, w około znalezionego w 2007 roku fortu, w Calstock. Sam fort odkryto w ramach projektu prowadzonego przez Univeristy of Exeter, który miał na celu zbadanie średniowiecznego wydobycia srebra w Bere Ferrers, po przeciwnej stronie rzeki Tamar w Devon. W tym roku, postanowiono skupić się na przedniej bramie fortu po zachodniej stronie, dzięki czemu archeolodzy zyskali większą wiedzę o drewnianych budynkach wojskowych oraz miejscach, gdzie mieszkańcy składowali różnego rodzaju odpady.

W całym rejonie Kornwalii, Rzymianie mieli mniej niż 1000 żołnierzy, w całej prowincji znajdują się jeszcze ślady zaledwie trzech fortów, dlatego właśnie oznak ich obecności jest tutaj naprawdę niewiele.

Odkryta kopalnia według dr, Smarta kopalnia była „nieoczekiwaną premią”, badacze natrafili na wyrobiska, które były serią wielu dołów, połączonych łukowatymi tunelami. Dzięki takim kopalnią, Rzymianie eksploatowali tereny bogate w minerały. Ponadto na zachodniej linii od fortu, znaleziono ślady rzymskiej drogi, która stanowiła ważną arterię komunikacyjną w regionie.

W przyszłym roku wykopaliska, będą kontynuowane, badacze mają nadzieję odkryć więcej szczegółów życia Rzymian na terenie Kornwalii. Jak mówi dr. Chris Smart: „Wszystko wskazuje na to, że w Calstock stacjonowało około 500 żołnierzy, co daje nam wiele możliwości do badań”.

Źródło: bbc.com
Fot. UNIVERSITY OF EXETER

 Piotr Podsiadłowski

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*