Jedna z głównych twarzy filmu „Powstanie warszawskie” rozpoznana!

Dzięki akcji ROZPOZNAJ udało się zidentyfikować postać z głównego zdjęcia reklamującego film „Powstanie warszawskie”.  Roześmiany mężczyzna z kręconymi włosami i pistoletem maszynowym to Stanisław Firchał ps. Wicher.

Stanisław Firchał był uczestnikiem konspiracji, powstańcem, walczył na Woli, na Cmentarzu Powązkowskim i na Stawkach, następnie trafił na Starówkę, a po jej upadku kanałami przeszedł do Śródmieścia. Na ul. Wareckiej, po wyjściu z kanałów został sfilmowany przez ekipę operatorów Biura Informacji i Propagandy.

Po upadku powstania Stanisława Firchała czekał obóz. Przeszedł m.in. przez Ożarów i Landsberg. Był także w obozie w Turyngii, który został wyzwolony przez aliantów. Stamtąd trafił do II Korpusu. W 1947 r. wrócił do kraju i w 1950 r. dostał pracę w Domach Towarowych Centrum, gdzie pracował do emerytury, czasem nawet jako model.

Jak twierdzi rodzina, powstanie „żyło w nim nieprzerwanie”. Zakładał biało-czerwoną opaskę, beret z odznaczeniami. Dla swojego wnuka był wychowawcą, opowiadał mu o szlakach bojowych. Zmarł w Warszawie w 2007 roku.

Jak dotąd w ramach akcji ROZPOZNAJ udało się zidentyfikować 23 osoby. Wiele twarzy i historii pozostaje wciąż nieznanych. Warto odwiedzić stronę filmu oraz wejść w zakładkę „Rozpoznaj”: http://powstaniewarszawskiefilm.pl/rozpoznaj/. Być może uda się zidentyfikować pozostałych powstańców warszawskich.

Film „Powstanie warszawskie” ma trafić do kin w 2014 roku, przed 70. rocznicą wybuchu zrywu.

Zwiastun filmu:

Zdjęcie z nagłówka: Stanisław Firchał ps. Wicher. Źródło: Muzeum Powstania Warszawskiego

Anna Stypułkowska

One Comment

  1. warszawiak

    W roku 1950 nie było żadnych Domów Towarowych Centrum. Natomiast w lipcu 1951 r. otworzono Centralny Dom Towarowy (CeDeT) w istniejącym do dziś budynku między Kruczą, Bracką i Alejami Jerozolimskimi.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*