Znaleziono tajemniczną tubę z końca XIX wieku

W województwie dolnośląskim, w Głogowie, znaleziono tajemniczą tubę z 1900 roku w miejscu, gdzie przed wojną stał pomnik cesarza Wilhelma (obecnie ulica Piekarska na Starym Mieście).

Wmurowana została w podstawę pomnika prawdopodobnie w dniu jego odsłonięcia, czyli 19 października 1900 roku. Odnaleziona została przed świętami Wielkiej Nocy. 20 kwietnia tuba została otworzona przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Sam pomnik cesarza Wilhelma został zburzony w 1945 roku, po zdobyciu Glogau przez wojska sowieckie. Kilka lat temu w jego miejscu chciano postawić pomnik konny księcia Bolesława Krzywoustego.

W tubie znaleziono naczynie owinięte gazetą z września 1900 roku. W środku znajdują się prawdopodobnie dokumenty. Szklane naczynie było pęknięte i do środka dostała się wilgoć. W związku z tym, dokumenty przy wyciąganiu mogą łatwo zostać uszkodzone. Dlatego też sam konserwator zabytków nie zdecydował się na otworzenie samego naczynia. Zdecydowano, że prace zostaną przeniesione do specjalistycznego laboratorium. W miejscu pomnika cesarza Wilhelma planuje się postawić pomnik Józefa Wybickiego.

Źródła: nasz-glogow.pl, glogow-info.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Sandra M. Bożek

 

 

 

           

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*