Kalendarium bitwy chocimskiej – 9 października 1621 roku

Kalendarium bitwy chocimskiej – 9 października 1621 roku

Dzień trzydziesty ósmy

Posłowie dotarli przed namioty sułtana, a wezyr udał się do władcy aby zapowiedzieć wizytę.

Namiot sułtana był pełen przepychu. „Sam cesarz siedział na łóżku z pięknego drzewa urobionym i zewsząd pozłocistym(…) Miał na sobie zwój nie bardzo wielki, trzy kity na dół przypięte, ferezje szkarłatną czerwoną, sobolami podszytą, z pętlicami i guzami jedwabnymi, którą na obie ręce wdział. Myśmy głową tylko mu ceremonię czynili, a zamiast sukni, że krótko (był) ubrany, jakoby właśnie na łóżku siedział, koniec kołdry nam do pocałowania dano”

Po powitaniu wyproszono mniej ważnych gości. Żórawiński wręczył sułtanowi list Lubomirskiego. Zgodnie z poleceniem podał go do rąk najbliższego paszy, a ten wręczył dalej. I tak z rąk do rąk do wezyra, który go wetknął między poduszki cesarskie.

Po tej ceremonii spytano poselstwo czy chcą coś powiedzieć. Wtedy Żórwiński zabrał głos i powiedział, że król chce żyć w pokoju i przyjaźni.
Po tej mowie zapanowała cisza, którą przerwało wniesienie podarunków dla sułtana. Były to m.in. szabla ze złotymi kamieniami, para pistoletów, strzelba i drogocenne naczynia.
Po złożeniu darów, audiencja została zakończona, a pokój uznany przez Osmana II.
Na wieść o tym w obozie wojsk Rzeczpospolitej wybuchła radość.

Następnego dnia żołnierze i czeladź z obu armii wyszła w pole, częstując się nawzajem alkoholem, handlując końmi i nawiązując kontakty.

Rozpoczął się odwrót obu armii spod Chocimia. Powstał mały problem, gdyż żadna ze stron nie chciała pierwsza opuścić pola, dlatego doszło do porozumienia, że na drugą stronę rzeki przeprawi jak pierwszy tylko królewicz Władysław. Dzięki temu wojska turecki z godnością mogły ruszyć w drogę powrotną.

One Comment

  1. Pingback: Chorągwie polskie wkroczyły na Kreml « Wirtualna Polonia

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*