Kazimierz Dolny: zostaną wyremontowane zabytki Muzeum Nadwiślańskiego

W ramach projektu „Remont konserwatorski i modernizacja ekspozycji w wybranych zabytkowych obiektach Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym” zostaną poddane renowacji zabytki takie jak np. Dom Kuncewiczów, Dwór z Gościeradowa czy Spichlerz Ulanowski. Na ten cel muzeum otrzymało unijne dofinansowanie.

Zabytkowe budynki zostaną wyremontowane w ramach projektu „Remont konserwatorski i modernizacja ekspozycji w wybranych zabytkowych obiektach Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym”. Projekt ten zostanie zrealizowany w ramach działania 8.1. Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwoju zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Prace konserwatorskie i renowacyjne zostaną przeprowadzone w przyszłym roku i na ten cel muzeum otrzymało z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego dofinansowanie w wysokości 9 713 318,72 zł., a pozostałe środki zapewnił Zarząd Województwa Lubelskiego. Według Agnieszki Zadury (dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego) dzięki tej inwestycji poprawią się nie tylko warunki ekspozycyjne, zwiedzania czy warunki pracy, ale także uratowane zostaną bezcenne zabytkowe obiekty w Kazimierzu Dolnym, które wymagają poważnych prac remontowych.

Obiektami, które zostaną objęte tymi pracami są: Dom Kuncewiczów, zwany Willą pod Wiewiórką (wykonanie brakujących przyłączy wodociągowych i kanalizacji budynku, odnowienie ogrodu, remont garażu i wykonanie zjazdu z drogi publicznej), Spichlerz Ulanowski, będący siedzibą Oddziału Przyrodniczego Muzeum Nadwiślańskiego (konserwacja drewnianej konstrukcji spichlerza i jego elewacji, modernizacja instalacji sanitarnej, elektrycznej i niskoprądowej, utworzenie ogrodu edukacyjnego),Dom wójtowski z Modliborzyc (wymiana pokrycia dachowego, remont elewacji i pomieszczeń, modernizacja instalacji sanitarnych, elektrycznych i teletechnicznych), Dwór z Gościeradowa, w którym znajduje się Manufaktura Muzealna  (adaptacja pomieszczeń na strychu na magazyny, odrestaurowanie przylegającego do niego ogrodu, modernizacja wewnętrznych instalacji sanitarnych czy instalacji elektrycznych i teletechnicznych, dostosowanie obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych) oraz Kamienica Celejowska (remont pokrycia dachowego i pomieszczeń na poddaszu, renowacja elewacji, drewnianych stropów, schodów i podłóg, modernizacja wewnętrznych instalacji sanitarnych, wymiana źródła ciepła, rewitalizacja terenu wokół obiektu).

Przez ten czas budynki i znajdujące się w nich ekspozycje będą niedostępne dla zwiedzających, a działalność muzealna będzie prowadzona w Gmachu Głównym oraz na terenie Oddziałów Zamek w Janowcu i Grodzisko Żmijowiska.

Źródła: lublin.onet.pl, mnkd.pl, pap.pl

Fot.: Spichlerz Ulanowskich (Mikołaja Przybyły), obecnie Muzeum Przyrodnicze w Kazimierzu

Agata Śródkowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*