„Kochanka Freuda” | Recenzja

Karen Mack, Jennifer Kaufman „Kochanka Freuda”

Sigmund Freud, austriacki psychiatra i neurolog, znany szerzej jako twórca psychoanalizy. Uznawany przez nazistów za „idiotę i zboczeńca”. Jedni uważali jego teorie za zwyrodniałe fantazję, inni za geniusz. Wielu historyków przyznaje, że to właśnie wrogość nazistów przyczyniła się ostatecznie do zaaprobowania i popularności tez Freuda w USA, choć nie była to jedyna przyczyna.

Kochanka Freuda to powieść fabularna oparta na biografii tytułowego bohatera. Autorki opisują życie niezależnej, inteligentnej, niepokornej Minny Bernays. Ale to nie tylko opowieść o życiu kobiety, romansie i jego konsekwencjach, całe tło tworzy dobrze przedstawiony Wiedeń oraz zasady panujące w XIX wieku.

Powieść jest napisana lekkim, przyjemnym językiem. Książkę czyta się bardzo szybko, jest dość wciągająca. Autorki rozwijają powoli całą fabułę dając czytelnikowi szansę na odnalezienie się w realiach epoki oraz zapoznaniu się z głównymi postaciami, ich nawykami i charakterem. To czterystustronicowe dzieło jest niczym najlepszy utwór przygodowo-psychologiczny.

Minna Bernays to siostra żony Freuda. Jest inteligentna, zajmująca, intrygująca, piękna i niezależna. Sigmund to typowy geniusz, pełen dziwactw i nałogów, skupiający się przede wszystkim na samym sobie. Lecz pomimo swoich wielu wad, to także dobry ojciec. Martha to żona geniusza. Jest typową panią domu, pedantyczną i w pełni akceptującą Freuda kobietą. Autorki pokazują ją jako jedyną osobę, która tak naprawdę zna Sigmunda.

Kochanka jest opowieścią o życiu rodziny Freudów, przemianie, miłości, zdradzie, poczuciu winy i zrozumieniu. Niezależna, piękna i doceniana Minna zmienia się w odbicie swojej siostry w przeciągu kilkunastu stron. W tym samym czasie Martha przechodzi istną przemianę, z gburowatej, wiecznie niezadowolonej i ciągle narzekającej istoty staje się zadbaną, uśmiechniętą, pełną wigoru kobietą.

Jednak to właśnie postać Sigmunda wprowadza najwięcej do całej opowieści. Ten mężczyzna potrafi jednym zdaniem, spojrzeniem, czy gestem zrobić więcej zamieszania niż niejeden dzisiejszy celebryta. Freud jest ulubieńcem wszystkich, każdy chce, aby poświęcał mu jak najwięcej uwagi. Lecz on wydaje się nieświadomy swojej pozycji.

Książka jest pełna przepychu i dekadencji. Dużą wagę autorki nadały kawiarnianym spotkaniom przyprawionych najwyżej klasy trunkami oraz najlepszymi cygarami i papierosami. Spacery, czy przejażdżki bohaterów oprowadzają czytelnika po XIX-wiecznym Wiedniu, pokazując najważniejsze atrakcje oraz wspaniałą architekturę.

Kochanka Freuda to opowieść o budzących się uczuciach, zafascynowaniu umysłem i pożądaniu. Niezależna Minna, nieskomplikowana Martha i geniusz Sigmund tworzą intrygujący trójkąt. Książka jest przyjemna, a styl lekki, co sprawia, że jest przeznaczona dla każdego. Musimy jednak pamiętać, że jest to literacka fantazja, chociaż badacze życia Freuda zgadzają się co, do tezy, że Minna Bernays była kochanką mistrza.

Ocena: 6/6

Joanna Marszalec

One Comment

  1. Michał St, de Zieleśkiewicz

    Sigmund Freud był niemieckim Żydem, zmieniając miejsca zamieszkania przez Polskę, osiadł w Austrii. Vide : „Moje życie i psychoanaliza”
    Ukłony

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*