Kolejny polski zabytek może trafić na listę UNESCO


Neolityczne kopalnie krzemienia spod Ostrowca Świętokrzyskiego mają szansę trafić na listę UNESCO. Zgłoszenia zabytku dokonały niedawno władze samorządowe.

Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim, wespół z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Kielcach i Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Kielcach oraz Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Radomiu i Nadleśnictwem Ostrowiec Świętokrzyski, obejmujące współdziałanie przy zgłoszeniu do UNESCO do wpisania na listę światowego dziedzictwa kulturowego, prehistorycznych kopalń krzemienia pasiastego oraz związanych z nimi pozostałości prehistorycznych osad ludzkich. Zgłoszenie miałoby objąć między innymi dwie kopalnie i co najmniej jedną osadę z okresu neolitu.

Ponadto sygnatariusze porozumienia planują podjąć na tym terenie nie tylko działania o charakterze ochronnym, względem środowiska i dziedzictwa, ale też takie, które mogą dotyczyć zagospodarowania przyszłego ruchu turystycznego i tworzenia infrastruktury pod rozbudowę atrakcyjności obiektów.

Źródło: portalsamorządowy.pl
Fot. Muzeum Ostrowiec

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*