kolumna Zygmunta III Wazy

24 listopada 1644 roku ustawiono kolumnę Zygmunta III Wazy w Warszawie

Tego dnia 1644 roku została ustawiona kolumna Zygmunta III Wazy w Warszawie

Kolumna Zygmunta III Wazy została wzniesiona w latach 1643–1644. Jej fundatorem był Władysław IV Waza, chciał w ten sposób uczcić pamięć swojego ojca. Według projektu Augustyna Locci i Constantino Tencalli; restaurowana w latach 1885–1887 i 1929–1931, zniszczona w 1944, zrekonstruowana w latach 1948–1949, wpisana do rejestru zabytków w 1965.

Z szablą króla związany jest przesąd, wedle którego upuszczenie szabli przez króla zwiastowało nieszczęścia i upadek miasta.

Cokół ozdobiony jest czterema tablicami na których widnieją:

Od strony południowej:

Czci i przywiązaniu Poświęconą Kolumnę tę Zygmuntowi III Władysław IV Z rodu, miłości, talentów Syn; Z elekcji, porządku, szczęścia Następca; Ze ślubów, serca i czynu Wdzięczny; Ojcu Ojczyzny, Rodzicowi najlepiej zasłużonemu, Roku Pańskiego 1643 Wystawić rozkazał, Któremu już, Sława wieniec, Potomność wdzięczność, Wiekuistość pomniki Wzniosła, albo jest dłużna.

Od strony zachodniej:

Zygmunt III z mocy wolnej elekcji król Polski, z tytułu dziedziczenia, następstwa i prawa – król Szwecji, w umiłowaniu pokoju i w sławie pierwszy pomiędzy królami, w wojnie i zwycięstwach nie ustępujący nikomu, wziął do niewoli wodzów moskiewskich, stolicę i ziemie [moskiewskie] zdobył, wojska rozgromił, odzyskał Smoleńsk, złamał pod Chocimiem potęgę Turcji, panował przez czterdzieści cztery lata, w szeregu czterdziesty czwarty król, dorównał w chwale wszystkim i przyjął ją [chwałę] całą.

Od strony północnej:

Nie rośnie sława Zygmunta dzięki kolumnie ani głazom ciosanym: sam on dla siebie był górą: nie bierze on blasku od złota ani mocy od spiżu: blask jego był jaśniejszy od złota a mocniejszy od spiżu.

Oglądaj także: Zamach na Zygmunta III Wazę

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*