Arsenał Miejski w Krakowie

Krakowski Arsenał pięknieje, a przy okazji odsłania nowe tajemnice

Od wiosny 2018 roku trwaj prace remontowo-renowacyjne w dawnym Arsenale Miejskim w Krakowie na ul. Pijarskiej. Przedsięwzięcie to nie tylko sprawia, że Arsenał staje się po prostu ładniejszy i bardziej dostępny zwiedzającym. On odkrywa też nowe tajemnice, które skrywał przez stulecia.

Przebudowa i remont konserwatorski pochodzącego z XVI wieku krakowskiego Arsenału, który obejmuje też Baszty Stolarską i Ciesielską już po niecałym roku przynosi wymierne efekty. Zabytek stanowiący część Muzeum Historycznego Czartoryskich pięknieje i staję się dostępniejszy dla zwiedzających. Prowadzone prace mają dać dwukrotnie większa przestrzeń ekspozycyjna a wszystkie kondygnacje budynku staną się dostępne dla osób niepełnosprawnych.

Oprócz prac renowacyjnych prowadzony jest też wzmożony remont. Wymienione zostały, między innymi strop nad piwnicą, a istniejące już elementy drewniane uzupełniono włóknami węglowymi. Prócz tego podbite zostały fundamenty, elewacja zewnętrzna odnowiona i uzupełniona a dach niemal całkowicie odnowiony.

I to właśnie podczas prac konserwatorskich natrafiono na piwniczkę, o której nikt wcześniej nie wiedział, a która nie znajdowała się nawet na planach źródłowych. Sklepiona komora jest jeszcze zasypana gruzem, ale badacze oceniają, iż prawdopodobnie sięgać może ok.4 m poniżej poziomu parteru. Teraz ma zostać odgruzowana, zbadana i datowana.

Innym osiągnięciem archeologów jest odkrycie również czterech pochówków, które mają zostać zbadane na początku 2019 roku.

Źródło: dziennikpolski24.pl
Fot.: Wikimedia Commone

Dawid Siuta

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*