Krav Maga | Recenzja

Gershon Ben Keren, Krav Maga

Gershon Ben Keren, autor książki pt. Krav maga uważany jest za wybitnego specjalistę i eksperta w dziedzinie szkoleń walki wręcz, a nawet jak sam zaznacza „z zakresu psychologii ze szczególnym uwzględnieniem zachowań agresywnych i przemocy”.  Książka Krav maga jego autorstwa, to właściwie zbiór ilustrowanych technik walki wręcz z tytułowego systemu i, jak sam twierdzi we wstępie do książki, ma zamiar zaznajomić czytelnika z podstawami działania tego systemu jak i szczegółowo opisać każdą z technik, aby każdy mógł obronić się w chwili rzeczywistego zagrożenia. Wszystko wskazuje jednak na to, że książka jest zupełnie błędna w samym założeniu.

Obecnie chyba najbardziej rozpoznawalnym bojowym systemem walki wręcz na świecie jest krav maga. Powstała w latach czterdziestych XX wieku w Izraelu jako zbiór uniwersalnych technik i zachowań pozwalających obronić się w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia przed agresywnym napastnikiem. Z założenia bojowe techniki walki wręcz stworzone są po to, aby w jak najbardziej szybki, zdecydowany i ergonomiczny sposób obezwładnić napastnika, który nam zagraża. Pierwotnie stworzone jako element szkolenia wojskowego, systemy były przeznaczane do wykorzystania przez żołnierzy na polu walki. Bazują więc na zachowaniach mających na celu zabicie lub okaleczenie przeciwnika. Tak jak inne elementy szkolenia wojskowego (przykładowo strzelanie) opierają się na wielokrotnym powtarzaniu tej samej czynności, tak aby kursant mógł ją wykonywać poprawnie, bez zastanowienia i zawahania – nawet gdy zupełnie paraliżuje go strach przed zagrożeniem.  Osoba wytrenowana w dziedzinie bojowego systemu walki, wykonuje techniki w sposób mechaniczny, nie wymagający zastanawiania się nad sekwencją ruchów (podobnie jak doświadczony kierowca nie zastanawia się przez cały czas prowadzenia pojazdu, kiedy zmienić bieg). Jest to tak zwana „pamięć mięśniowa”. Takie wyćwiczenie umiejętności, jak już z resztą wspomniałem wymaga wielomiesięcznych, regularnych i intensywnych treningów. Nie sposób więc posiąść umiejętności walki wręcz przez czytanie bogato ilustrowanej książki, nawet jeśli jest ona napisana przez człowieka uważanego za wybitnego eksperta w tej dziedzinie.

Przekazywanie wiedzy dotyczącej walki wręcz, szczególnie w temacie systemów bojowych wymaga działania praktycznego. Trening jest nieodzownym i podstawowym elementem nabywania takich umiejętności, nie da się go zastąpić żadną, nawet najbardziej szczegółową książką złożoną główne ze zdjęci i ich opisu. Niniejsza pozycja posłużyć może czytelnikowi jako niezbyt dobry wstęp przed zapisaniem się na zajęcia krav magi prowadzone na sali treningowej przez wykwalifikowanego instruktora. 

Wydawnictwo: Bellona

Ocena recenzenta: 2/6

Marcin Cybulski

 

 

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*