W krzywym zwierciadle. Archeologia

Kilkadziesiąt dzieł kilkunastu twórców, w tym tak znakomitych rysowników jak Szymon Kobyliński, Karol Ferster, Andrzej Mleczko czy Henryk Sawka, będzie można zobaczyć na nowej wystawie czasowej „W krzywym zwierciadle. Archeologia”, która będzie czynna od 25 lutego w krakowskim Muzeum Archeologicznym.

Ekspozycja ukazuje, jak współcześni artyści obdarzeni umiejętnością satyrycznego spojrzenia postrzegają bardziej i mniej odległą przeszłość oraz badających ją archeologów.

„Rysunki satyryczne są zwykle żartobliwym komentarzem odnoszącym się do kwestii politycznych, społecznych czy obyczajowych – wyjaśnia Marta Polańska, kustosz wystawy – W tym przypadku ich tematyka jest wyjątkowa. Z bogatego dorobku artystycznego 15 współczesnych polskich twórców wybrano bowiem prace przedstawiające, z przymrużeniem oka, bardziej i mniej odległą przeszłość, a także badających ją archeologów.”

W przygotowanych przez artystów pracach przedstawiono sceny z życia praprzodków, w tym jaskiniowców, nawiązania do mitologii i historii. Ukazano także w różnych kontekstach badania wykopaliskowe i dowcipnie zobrazowano trapiące archeologię dylematy. Na rysunkach zagościły również dinozaury, które bardzo często, w obiegowej i fałszywej opinii, wiązane są z pracą archeologów.

Wystawa powstała we współpracy Muzeum Lubelskiego z Muzeum Karykatury im. E. Lipińskiego w Warszawie, Muzeum Archeologicznym w Biskupinie oraz dzięki uprzejmości autorów i właścicieli eksponowanych prac. Ekspozycję będzie można obejrzeć w Muzeum Archeologicznym w Krakowie (ul. Poselska 3) do kwietnia br.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl 

archeologia karykatury

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*