Książki z serii WOŁYŃ nagrodzone!

Z radością zawiadamiamy, że książki Marka A. Koprowskiego z serii „WOŁYŃ. Epopeja polskich losów 1939-2013” (Akty I i II) zostały uhonorowane NAGRODĄ CZYTELNIKÓW w 6. edycji konkursu „Książka Historyczna Roku” o Nagrodę im. Oskara Haleckiego w kategorii „Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku”!

Nagrody zostały wręczone podczas gali, która odbyła się 15 listopada w siedzibie Telewizji Polskiej w Warszawie. Patronat nad uroczystością objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej. Organizatorami konkursu są: Telewizja Polska, Polskie Radio i Instytut Pamięci Narodowej.

Ale to nie wszystko. Na najbliższych Targach Książki Historycznej w Warszawie swoją premierę medialną będzie miała książka „WOŁYŃ. 27 Wołyńska Dywizja Piechoty Armii Krajowej” Marka A. Koprowskiego, którą gorąco polecamy!

Wojenna historia Wołynia obfituje w wydarzenia dramatyczne, ale też fenomenalne, w akty terroru sowieckiego, niemieckiego i ukraińskich nacjonalistów oraz w brawurowe akty polskiej samoobrony.

W latach 1943-1944 pod niemiecką okupacją powstała tam regularna polska dywizja licząca w marcu ’44 ok. 6 tys. żołnierzy. 27 WDP AK została zmobilizowana rozkazem z 15 stycznia 1944 r., kiedy to rozpoczęła się Akcja „Burza” na Kresach. Dywizję tworzyli mieszkańcy Wołynia, którzy w obronie przed OUN i UPA samorzutnie chwycili za broń, cichociemni, a nawet partyzanci, których regularny uzbrojony oddział, wraz z dowódcą Janem Kiwerskim „Oliwą”, przyjechał ciężarówkami z Warszawy.

Groza sytuacji, duma z walczących i rozczarowanie nierozliczeniem zbrodni wypełniają relacje świadków.

Opowiadają:
Feliks Budzisz
Monika Śladewska
Waldemar Skoczek
Henryk Słowiński
Eugeniusz Mariański
Wacław Gąsiorowski
Andrzej Żupański

Relacje zebrał i opracował niestrudzony tropiciel polskości na obszarach postsowieckich – pisarz, dziennikarz i reporter, Marek A. Koprowski.

Patroni medialni książki: TVP Historia, Gość Niedzielny, historycy.pl; Historykon, Polska Zbrojna, Rebelya.pl, Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Patron honorowy Gmina Niemodlin.

Zapraszamy także na spotkania z Autorem podczas Targów Książki Historycznej w sobotę 30 listopada w godzinach:
– 12-14 (stoisko Muzeum Niepodległości, nr 82),
– w godzinach 15-17 (stoisko Wydawnictwa Replika, nr 16).

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*