Kwartał królewski i podziemia olkuskiego ratusza – dziedzictwo dla przyszłości | Konferencja

Na ile dziedzictwo przeszłości wypływa na rozwój i przyszłość naszego miasta? Odpowiedź na to pytanie jest głównym celem sesji popularnonaukowej „Kwartał królewski i podziemia olkuskiego ratusza – dziedzictwo dla przyszłości” organizowanej w ramach projektu „Rewitalizacja kwartału królewskiego w Olkuszu oraz utworzenie multimedialnej trasy turystycznej w podziemiach ratusza”. Sesja odbędzie się w czwartek 29 listopada o godz. 16.00 w MOK – Centrum Kultury (ul. Szpitalna 32). Wstęp wolny. Patronat nad sesją objął nasz portal. 

Realizowany przez olkuski magistrat projekt „Rewitalizacja kwartału królewskiego w Olkuszu oraz utworzenie multimedialnej trasy turystycznej w podziemiach ratusza” obejmuje dwa obiekty. Pierwszy to dawny kwartał królewski przy rynku, gdzie obecnie wznosi się klasycystyczny gmach dawnego starostwa,  a na przełomie XVI i XVII wieku działała królewska mennica.  Drugim obiektem są podziemia olkuskiego ratusza na rynku, w których powstaje multimedialna trasa turystycznej, która ma szansę stać się atrakcją turystyczną na skalę ogólnopolską.

– Prace w obrębie tych dwóch obiektów wzbudzają bardzo duże zainteresowanie mieszkańców i przyjezdnych. Chcemy podzielić się dotychczasową wiedzą na temat dawnego starostwa i podziemi ratusza oraz przedstawić plany na przyszłość. Serdecznie zapraszam wszystkie osoby interesujące się historią naszego miasta i jego dziedzictwem kulturowym – zachęca do udziału Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza i organizator spotkania.

O historii kwartału królewskiego i dawnego ratusza opowie Olgerd Dziechciarz, olkuski historyk – regionalista. Z kolei dr hab. Dariusz Rozmus prof. WSH Sosnowiec przedstawi referat „Górnicze i hutnicze korzenie Olkusza”, a wstępne wyniki badań archeologicznych przy budynku dawnego starostwa w Olkuszu zaprezentuje mgr inż. arch. Przemysław Muzolf, który prowadzi badania archeologiczne tego obiektu. Referat „Plany zagospodarowania kwartału królewskiego i podziemi ratusza w kontekście dokonanych odkryć archeologicznych” zaprezentuje mgr inż. arch. Agnieszka Kaczmarczyk – Miejski Konserwator Zabytków w Olkuszu. Potem historyk – regionalista Jacek Sypień przedstawi referat „Herb Olkusza na przestrzeni dziejów”. Sesję popularnonaukową zakończy konferencja prasowa. Organizatorem sesji jest Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik, partnerem Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*