Londyn | Recenzja

Londyn, Edward Rutherfurd

Londyn, stolica wyspiarskiego państwa, położony nad Tamizą ma blisko 2 tysięczną historię. Pierwsze ślady pozostawili tam Rzymianie, w IV wieku powstało tam biskupstwo, a praktyczną funkcję stolicy pełni już od XI wieku.

Edward Rutherfurd to autor powieści historycznych. Po Paryżu i Nowym Yorku przyszedł czas na Londyn. W niesamowity sposób przedstawia historię miasta: zachowując walory historyczne, wprowadza fikcyjne postaci i historie rodzin tak, że czytelnik wciąga się w lekturę, nie zważając, że powieść ma blisko tysiąc stron. Losy wymyślonych bohaterów genialnie zostały wplątane w wydarzenia historyczne i niejednokrotnie wchodzą też w interakcje z postaciami historycznymi. Czytelnik jest świadkiem tego, jak powstawał i rozbudowywał się Londyn, jaki wpływ mieli jego mieszkańcy.

Przez kolejne stulecia po normandzkim podboju Anglia Wschodnia zachowała swój prawdziwy charakter. Owszem, przybywali tu obcy – głównie flamandzcy tkacze, których umiejętności okazały się bardzo użyteczne. Ale rozległe połacie łąk, lasów i moczarów pozostały dawną Danelaw – krainą Anglów i Duńczyków, kupców i osadników; odciętą od reszty królestwa i niezależną, otwartą jedynie na silne wschodnie wiatry nadlatujące znad huczącego morza (…).

Po kolei, poczynając od 54 roku p.n.e. odbiorca dowiaduje się szczegółów z historii miasta. Nie jest to jednak kompendium historyczne, które potrafi zanudzić natłokiem informacji. Została zachowana, charakterystyczna dla prac o charakterze historycznym, chronologia, co niewątpliwie ułatwia czytelnikowi zadanie. W końcu jest to 1000 stron i 2000 lat historii. Czytelnik widzi początek imperium rzymskiego, jego rozwój i upadek, czasy normandzkie, złoty okres rozwoju miasta, okres panowania dynastii Tudorów i jej zmierzch, będący cudowną epoką elżbietańską, ale też wielki pożar z XVII wieku i odbudowę miasta po nim. Na tym nie koniec, bowiem szeroko przedstawione zostały także okres wiktoriański i wojenny, kończąc na wraz ze stuleciem.

Po książkę śmiało może sięgnąć ktoś, kto nie obcuje na co dzień z historią – z pewnością nie będzie znużony lekturą!

Wydawnictwo: Czarna Owca

Ocena Recenzenta: 5/6

Agnieszka Popiak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*