Zapomniane dzieci Hitler | Recenzja

Zapomniane dzieci Hitler, Ingrid von Oelhafen & Tim Tate

Wydawałoby się, że tyle lat od zakończenia II wojny światowej już wszystko zostało powiedziane i napisane. Już nic nie może zaskoczyć. A jednak po dziś dzień wychodzą czarne karty tych wydarzeń. O mało znanym i jednym z najokrutniejszych programów eugenicznych opowiada książka Zapomniane dzieci Hitlera.

Zapomniane dzieci Hitlera to bardzo osobista historia Ingrid von Oelhafen, niemieckiej fizjoterapeutki, która stała się ofiarą obsesji Hitlera na punkcie krwi. Przez ponad 20 lat poszukiwała prawdy o tym, kim jest i kim była, przy okazji wydobywając na światło dzienne mroczną historię nazistowskiego programu eugenicznego – Lebensborn (Źródło życia). Współautorem jest Tim Tate wielokrotnie nagradzany reżyser filmów dokumentalnych, który podczas nagrywania dokumentu o tych tragicznych wydarzeniach spotkał Ingrid, a jej historia nie pozostawiła go obojętnego na los ludzi tego programu.

Aby wiedzieć, czym był Lebensborn trzeba cofnąć się do roku 1935. Wtedy też ta organizacja została powołana i finansowana przez partię nazistowską jako stowarzyszenie na pozór opiekuńcze. Jej głównym celem było prowadzenie ośrodków dla matek na terenie całych Niemiec. Szczególną troską objął je osobiście Himmler, który jasno określił, że schronienie chcą zapewnić rasowo i genetycznie wartościowym przyszłym matkom, po których – w wyniku starannego przebadania ich rodzin oraz rodzin ojców ich dzieci, oczekuje się, że urodzą równie wartościowych i „czystych” rasowo Niemców. Liczono, że bezproblemowo uda się wykonać plan, ale kiedy okazało się, że wyniki są słabe, zaczęto w okupowanych krajach poszukiwać dzieci, które można byłoby zgermanizować.

I tu wkracza w dziejową zawieruchę dziewięciomiesięczna dziewczynka Erika Matko, która zostaje uprowadzona z byłej Jugosławii. Po przewiezieniu do Rzeszy funkcjonariusze totalitarnego systemu poddają ją germanizacji w ramach Lebensborn. Dzięki niebieskim oczom i włosom koloru blond zostaje zaklasyfikowana jako Aryjka. Dorastając pod opieką nowych niemieckich rodziców jako Ingrid von Oelhafen przez bardzo długi czas nic nie wie o swoim pochodzeniu. Jednak kiedy dowiaduje się prawdy, chce jak najwięcej dowiedzieć się o sobie i programie, którego stała się ofiarą. W kolejnych rozdziałach książki przedstawia koleje własnego życia stopniowo rozszerzając o zdobyte informacje na temat Lebensborn.

Historia tej doświadczonej życiowo kobiety jest wyjątkowa oraz wymyka się wszelkim schematom. To również barwna opowieść literacka o trudnym i niezwykłym dzieciństwie, dorastaniu w zrujnowanym po wojnie kraju oraz odkrywaniu swojej tożsamości. Płynne i przenikające się wplecenie autobiograficznych wątków w tło historyczne sprawia, że książka staję się także analizą rozwoju nazistowskiej myśli o doskonale czystym rasowo społeczeństwie. Zapomniane dzieci Hitlera czyta się jak reportaż detektywistyczny, a nie kolejne wspomnienia, więc tym bardziej warto po nią sięgnąć.

Wydawnictwo Muza

Ocena: 6/6

Piotr Burak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*