Marsz Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego

W tym roku przypada 113. rocznica urodzin Rotmistrza Witolda Pileckiego, żołnierza Polskiego Państwa Podziemnego, ochotnika do Auschwitz, autora pierwszych raportów o Holocauście, twórcy wewnątrzobozowego ruchu oporu, powstańca warszawskiego, wysłannika gen. Andersa do powojennej Polski, ofiary stalinowskiego mordu sądowego.

MarszPileckiegoZ tej okazji w niedzielę poprzedzającą tę rocznicę – 11 maja – Stowarzyszenie KoLiber, wraz z m.in. Niezależnym Zrzeszeniem Studentów Uniwersytetu Warszawskiego, Stowarzyszeniem Młodzi dla Polski, Stowarzyszeniem Studenci dla Rzeczypospolitej, Stowarzyszeniem Historycznym Kobiecego Oddziału Bojowego DiSK oraz innymi organizacjami tworzącymi Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” i akcję „Upominamy się o Was”, zaprasza na Warszawski Marsz Rotmistrza Witolda Pileckiego, który przypomni postać naszego narodowego bohatera.

O godz. 13 zbieramy się przy Al. Wojska Polskiego 40 na Żoliborzu czyli tam, gdzie Witold Pilecki wszedł do kotła łapanki, aby udać się na misję do Auschwitz. Po okolicznościowych przemówieniach oraz złożeniu kwiatów pod upamiętniającą Rotmistrza tablicą rozpocznie się nasz Marsz, który przejdzie ulicami stolicy na Plac Zamkowy, zatrzymując się po drodze przy Pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie oraz Pomniku Powstańców Warszawskich. Ostatnim elementem uroczystości będzie Msza Święta w intencji Rotmistrza i Ojczyzny, która o godz. 15:30 zostanie odprawiona w Archikatedrze Świętego Jana na Starym Mieście.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*