Odnaleziono ślady największego i najstarszego obozu rzymskiego Lomba do Mouro

W północno- zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego, natrafiono na ślady największego i najstarszego rzymskiego obozu wojskowego znajdującego się w Galicji i północnej Portugalii. Obiekt ten pochodzi z II w. p.n.e.

Datowanie metodą optycznie stymulowanej luminescencji (OSL) wykazało, że Lomba do Mouro pochodzi z II w. p.n.e. Jest to zarazem najstarszy obóz rzymskich wojsk w tym regionie. Można go tez łączyć z pierwszymi kampaniami na tym obszarze. Miejsce to założone przez oddziały wędrujące przez góry Laboreiro, między rzekami Lima i Minho. Była to swego czasu tymczasowa fortyfikacja, która używana była kilka dni albo tygodni w okresie letnim. Ze względu na bezpieczeństwo, rzymska armia maszerowała wzdłuż wyżej położonych terenów. Takie obozowiska są jednak trudne do odnalezienia jak i zbadania. Z reguły budowane były szybko, krotko użytkowane a także często niszczone, gdy wojsko szykowało się do wymarszu.

Źródła pisane mówią o armii przekraczającej różne doliny, ale dotychczas nie wiedzieliśmy, którędy dokładnie szli– wyjaśnił João Fonte, członek zespołu badawczego.

Najstarszy datowany rzymski obóz w Galicji oraz w północnej Portugalii, to Penedo dos Lobos w prowincji Ourense. Dzięki monetom, które tam znaleziono wiadomo, że został on założony w trakcie wojny kantabryjskiej (29-19 r. p.n.e.).W 137 r. przed Chrystusem konsul rzymski Decimus Junius Brutus prowadził podboje na tych terenach. Odniósł spektakularne zwycięstwo nad plemieniem Galleków. Datowanie Lomba do Mouro jest zgodne z tymi wydarzeniami. Rozmiary obozu, który zajmuje  powierzchnie prawie 20 ha wskazują na obecność zgrupowania wojsk. Nie można niestety połączyć nowo odnalezionego obozowiska z konsulem Decimusem Juniusem Brutusem.

Źródło: kopalniawiedzy.pl Fot.: imperiumromanum.pl

Karolina Deska

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*