Marynarka Wojenna Cesarstwa Japonii w wojnie na Pacyfiku, Mark E. Stille
Książka jest swojego rodzaju encyklopedią, która zawiera zasób wiedzy w temacie Marynarki Wojennej Cesarstwa Japonii, w szczególności wiedzy o okrętach floty japońskiej z przełomu wojny na Pacyfiku (1941-1945). Czytelników publikacji nie porwie wir akcji wojen z tamtych lat, ponieważ książka nie skupia się konkretnie na prowadzonych działaniach bojowych i nie wzbogaca ich różnymi epitetami, a w sposób jednolity i skrócony przedstawia czytelnikowi najważniejszą wiedzę w temacie Marynarki Wojennej Cesarstwa Japonii.
Autorem książki jest komandor porucznik Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych Mark E. Stille, obecnie w stanie spoczynku. Jest to osoba, która ma za sobą szereg publikacji związanych z wojnami morskimi prowadzonymi na Pacyfiku. Mark E. Stille jest absolwentem wydziału historii Uniwersytetu Maryland, oraz Naval War College, gdzie w przyszłości staje się wykładową tej placówki. Życiorys autora z pewnością przedstawia nam pasjonata, historyka, naukowca, a tym bardziej osobę z ogromną wiedzą w temacie wojen na Pacyfiku jak również uzbrojenia i wyposażenia floty morskiej w trakcie prowadzenia tych działań.
Na pierwszych stronicach publikacji, autor przedstawia strategię Cesarskiej Marynarki, oraz wymienia i opisuje w najważniejszych szczegółach doktryny morskie. Również w początkowych rozdziałach zostają przedstawione najważniejsze bitwy Marynarki Wojennej Cesarstwa Japonii w wojnie na Pacyfiku. Znajdziemy między innymi opisy ataku na Pearl Harbor, bitwa o Midway czy o Guadalcanal. W dalszych rozdziałach autor przedstawia poszczególne klasy okrętów Cesarskiej Marynarki. Zaczyna od tych reprezentujących się większą skutecznością, a nie potęgą dział. W pierwszej kolejności zostają omawiane lotniskowce, pancerniki, krążowniki ciężkie, krążowniki lekkie, niszczyciele, a na końcu okręty podwodne. Każda klasa jak i również każdy model okrętu jest opatrzony krótkim, ale zarazem szczegółowym opisem. Opisy charakteryzują daną klasę, a zamieszczone notki na temat okrętów informują nas chociażby o projekcie i budowie, uzbrojeniu, modyfikacjach i służbie podczas wojny. Warto też zwrócić uwagę, że autor nie zajmuję się samymi okrętami.
Autor wspomina na kartach swojej publikacji również o samolotach, które są wykorzystywane przez Marynarkę Wojenną Cesarstwa Japonii. Mimo wielu ciekawych i szczegółowych opisów artylerii przeciwlotniczej, czy dział średniego zasięgu. Podania przeróżnych ciekawostek związanych z okrętami, ich nazewnictwo oraz chociażby schematy malowań okrętów. Autor pozostawia czytelnikowi niedosyt i głód wiedzy. Brakuje w publikacji z pewnością dokładniejszych opisów uzbrojenia największych i najpotężniejszych pancerników jakie świat widział czyli pancerników Yamato i Musashi wraz z ich artylerią główną w postaci dziewięciu dział kalibru 460mm. Ostatni rozdział publikacji zbiera wszystkie zamieszczone informacje razem i pozwala na analizę nad tematem Cesarskiej Marynarki w wojnie na Pacyfiku.
Książkę czyta się dość monotonie z tego powodu, że przy każdym rozdziale pojawiają się te same podgrupy i duże nagromadzenie danych. Jednak barwna szata graficzna, schematy, przekroje okrętów, multum fotografii, tabele, malownicze grafiki na każdej stronie dodają pozytywny aspekt wizualny i urozmaicają czytelnikowi przyswajanie specyfikacji danej tematyki. Publikacja jak najbardziej przeznaczona dla pasjonatów okrętów, ale myślę, że książka jest w stanie zaciekawić każdego czytelnika.
Ocena 5/6
Paweł Pilarski