Matki wielkich Polaków (2) | Recenzja

Matki wielkich Polaków, Barbara Wachowicz

Książki Barbary Wachowicz cieszą się znakomitą renomą. Czytelnicy jej talentu pisarskiego wiedzą, że w publikacjach nie tylko można się rozczytać, ale również przeglądać je niczym album.

Barbara Wachowicz znana jest z publikacji na temat zasłużonych Polaków. To autorka opowieści o życiu, twórczości, miłościach i tajemnicach takich wybitnych postaci jak: Mickiewicz, Słowacki, Sienkiewicz, Żeromski, Kościuszko, a także o najwybitniejszych bohaterach polskiego harcerstwa. W 70. rocznicę powstania warszawskiego opublikowała zbiór biografii Bohaterki Powstańczej Warszawy, gdzie nieszablonowo ukazała dzieje życia kobiet uczestniczących w tym zrywie.

W swojej najnowszej pracy Matki wielkich Polaków również nietuzinkowo kreśli sylwetki wielkich i znanych postaci narodowych, ale przez pryzmat ich rodzin, a szczególnie matek. W przedmowie autorka słusznie zauważa: Co o nich wiemy? Toż nawet imię matki Mickiewicza nie jest wielu rodakom znane. A przecież to one – matki – budowały szlachetny fundament pod gmach sławy synów. I córek. W książce Wachowicz przedstawiła życie: Teofili Sobieskiej, Tekli Kościuszkowej, Barbary Mickiewiczowej, Salomei Słowackiej, Justyny Chopinowej, Stefanii Sienkiewiczowej, Józefy Kasprowiczowej, Józefy Żeromskiej, Marii Kossakowej, Stefanii Baczyńskiej.

Tytuł książki może trochę mylić, bo każda z tych biografii to nie tylko odtworzenie życia kobiety-matki, ale nakreślenie sytuacji całej rodziny. Oczywiście w tle przedstawiani są również ojcowie, a nawet dziadkowie z obu stron. W konsekwencji dochodzi do tego, że i tak mamy przedstawienie losów znanego syna lub córki, chociaż przeważają zdecydowanie męscy potomkowie.

Wachowicz niestrudzenie przemierza wzdłuż i szerz Polskę i jej dawne kresy, żeby przypominać o zasługach bohaterów narodowych. Momentami mogą razić komentarze oraz wspomnienia odnośnie prób postawienia pomnika lub nagrobka takiej, czy innej postaci np. Stefanii Sienkiewiczowej. Autorka cytuje również wielu innych twórców, fragmenty prozy i poezji. Biografii matek wielkich Polaków nie można nazwać stricte opracowaniami naukowymi. Miłośnicy prac Wachowicz wiedzą, że zwraca się do czytelnika pięknym polskim językiem, a także dużą uwagę poświęca na rzetelne przedstawienie każdej postaci. Jednak robi to w sposób przystępny a zarazem bardzo osobisty, co doprowadza, że stają się one, w jak najbardziej pozytywnym znaczeniu gawędą na temat dziejów Polski.

Matki wielkich Polaków zostały pięknie wydane. Prawie na każdej stronie znajdziemy zdjęcia, obrazy, grafiki, które bardziej przybliżają nam osoby, miejsca i zdarzenia przedstawiane na kartach książki. Jeżeli ktoś zapragnąłbym poszerzyć wiedzę na temat danej osoby to znajdzie na końcu bogatą bibliografię odnośnie każdej bohaterki i jej znanego dziecka.

Publikacja Barbary Wachowicz to jej kolejna, godna polecenia pozycja, która przedstawia biografię ważnych dla naszej kultury i historii postaci. Warte uwagi jest spojrzenie na matki tych ludzi, bo bez matek nie byłoby tak ważnych dzieci.

Wydawnictwo: Muza SA

Ocena: 5/6

Piotr Burak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*