Minister wzywa uniwersytet Ohio do zwrócenia artefaktów

Turecki minister kultury i turystyki Nabi Avci zwrócił się do Uniwersytetu w Ohio, aby Ci zwrócili zaginione artefakty. Chodzi o fragmenty zabytkowej mozaiki pochodzącej z Turcji.

Ankara ma nadzieje, że fragmenty zaginionej mozaiki wrócą do miasteczka Gaziantep, w którym znajduje się ta mozaika. Mozaika stała się symbolem miasta Gaziantep położonego nieopodal granicy z Syrią. Nigdy nie udało się zidentyfikować płci postaci umieszczonej na mozaice. Miejscowi nazywają ją „Cyganką” ze względu na jej fryzurę i okrycie głowy.

Uważa się, że brakujące wyroby zostały skradzione przez przemytników i sprzedawane za granicą. Skończyli na Bowling Green University w stanie Ohio i są obecnie wystawieni na wystawie w Wolfe Center for the Arts w uniwersytecie.

Tureckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ministerstwa Kultury i Turystyki chcą, aby brakujące elementy powróciły do kraju, co będzie ważnym wkładem w istniejącą mozaikę na wystawie w Zeugma Museum, nazwanej po starożytnym mieście, gdzie mozaika została znaleziona.

Nabi Avci zwrócił się do władz uniwersytetu o to, aby elementy mozaiki, które dostaly się za granicę powróciły do kraju i wzbogaciły mozaikę o nowe elementy.

Błażej Filipiak

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*