Muzeum II Wojny Światowej – zaproszenie na grę terenową na Westerplatte

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprasza uczniów klas III szkół podstawowych do udziału w grze terenowej „Westerplatte – znajdź klucz do historii”.

Celem gry edukacyjnej jest przybliżenie historii Westerplatte i zapoznanie z obiektami znajdującymi się na półwyspie. Uczniowie otrzymają do realizacji zadania, które zostały przygotowane tak, aby poprzez rozwiązywanie historycznych zagadek efektywnie połączyć zdobywanie wiedzy i zabawę, ucząc jednocześnie pracy w zespole.

Gra polega na rozszyfrowaniu treści tajnej depeszy, do której podpowiedzi uczniowie otrzymują po prawidłowym rozwiązaniu przygotowanych zadań i zagadek. W trakcie pracy dzieci szukają informacji historycznych w oparciu między innymi o wystawę plenerową „Westerplatte: Kurort – Bastion – Symbol”, przygotowaną również przez Muzeum, która znajduje się na półwyspie od 2009 r. Aktywny udział w projekcie biorą również rekonstruktorzy, którzy pomagają uczniom wypełniać zadania oraz opisują wyposażenie i umundurowanie żołnierzy z okresu II wojny światowej. Dodatkową atrakcją są przejazdy drezynami historyczną trasą kolejową na terenie dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Uczniowie podczas gry zdobywają podstawową wiedzę o miejscu, w którym wybuchła wojna oraz uczą się pracy z mapą, spostrzegawczości i wspólnego podejmowania decyzji.

To już siódma edycja gry „Westerplatte – znajdź klucz do historii”, do której udziału zapraszamy uczniów z całego województwa. Projekt jest realizowany przez nasze Muzeum od 2013 r., zawsze w edycji wiosennej i jesiennej – mówi Alicja Bittner z działu Informacji i Promocji – Cieszy się on dużym zainteresowaniem i nie brakuje chętnych do udziału. Do tej pory udział wzięło 6000 uczniów ze szkół z województwa pomorskiego. W kwietniu przygotowaliśmy harmonogram zajęć pozwalający na uczestnictwo w grze 1400 osób.

Przygotowane materiały, pomoce dydaktyczne oraz drobne upominki dla uczniów są zaprojektowane w czytelnej i atrakcyjnej dla dzieci linii graficznej.

Udział w projekcie jest bezpłatny.

Zapraszamy szkoły do zgłaszania grup maksymalnie 48-osobowych (uczniowie z opiekunami).

Podczas gry uczniowie dzielą się na 4 zespoły, które poruszając się po półwyspie rozwiązują kolejne zadania. Warunkiem koniecznym udziału jest zapewnienie każdemu zespołowi opieki nauczyciela lub innego pełnoletniego opiekuna. Grę wygrywa zespół, który najszybciej wykona wszystkie zadania.

Czas trwania gry: od 120 do 135 min.

Termin realizacji projektu: kwiecień 2016

Więcej informacji oraz zgłoszenia pod nr tel:   58 323 75 41   i   606 862 602

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*