Na granicy z Ukrainą udaremniono przemyt numizmatów

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej Oddziału Celnego w Medyce odkryli 76 niezgłoszonych numizmatów, głównie kopiejek. Z tego powodu wobec obywatela Ukrainy została wszczęta sprawa karna skarbowa.

Jak poinformowała Agnieszka Siwy, zastępczyni rzecznika prasowego Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie, monety zostały ukryte w bagażu 28 – letniego mężczyzny narodowości ukraińskiej.

Najwięcej było monet z napisami w języku rosyjskim – były to kopiejki o mniejszych nominałach. Na numizmatach widoczny jest także rok wybicia.

Część monet pochodzi z XVIII w., a najstarsza z nich pochodzi z 1737 r. Są również monety z XX w., w tym z roku: 1924, 1926, 1928 oraz 193 , a także egzemplarze powojenne. Wśród numizmatów znaleziono również 50 groszy.

Wobec obywatela Ukrainy zostało wszczęte postępowanie karno-skarbowe. Zatrzymano niezgłoszone numizmaty, oraz 300 zł na poczet grożącej 28 – latkowi grzywny.

Przy wwożeniu przedmiotów o znaczeniu zabytkowym do Polski dokumenty nie są wymagane. Warto jednak pamiętać o tym, że jeśli przywóz jakichkolwiek przedmiotów jest dokonywany z państw, które nie należą do Unii Europejskiej, to przywieziony przedmiot powinien być zgłoszony w oddziale celnym, aby mógł zostać objęty odpowiednią procedura.

Źródło: tvn24.pl   
Fot. tvn24.pl

 Karolina Deska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*