Olsztyn: starodruki ocalone ze śmietnika

Muzeum w Kętrzynie wzbogaciło się o zbiór ponad 60 starodruków z XVIII wieku. Przekazał je mieszkaniec Olsztyna, który kolekcje znalazł porzuconą w śmietniku.

Drogocenne księgi tylko przypadek uratował od zniszczenia. Mieszkaniec Olsztyna Zygmunt Pacewicz na jednym ze śmietników na osiedlu Jaroty, podczas wyrzucania śmieci, zauważył wystające z jednego z pojemników książki z ozdobnymi okładkami. Jak się okazało w kontenerze było ich kilkadziesiąt. Prawdopodobnie w ten sposób zbiorów pozbyli się spadkobiercy właściciela kolekcji, nie zdający sobie sprawy z jej wartości. Na starodrukach znajdują się pieczątki „Bibliothek Schloss Arklitten”, która znajdowała się właśnie w powiecie kętrzyńskim. Dlatego też znalazca ksiąg zdecydował się przekazać je właśnie tam.

Większość znalezionych ksiąg pochodzi z XVIII wieku. Są wśród nich dzieła Cycerona, żywoty cesarzy, prace Woltera, Jana Jakuba Rousseau i Jeana Racinea. Jest też kilkutomowa praca poświęcona historii Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej, zawierająca liczne mapy. Większość starodruków została wydrukowana w wydawnictwach francuskich, lecz część pochodzi z oficyn niderlandzkich, brytyjskich czy niemieckich.

Źródło: olsztyn.tvp.pl, nmketrzyn.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Magdalena Makówka

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*