Aleksander Tarnawski "Upłaz"

4 marca 2022 roku zmarł mjr Aleksander Tarnawski „Upłaz”, ostatni żyjący Cichociemny

Tego dnia 2022 roku na wieczną wartę odszedł ostatni Cichociemny. Mjr Aleksander Tarnawski „Upłaz” miał 101 lat

W wieku 101 lat w marcu 2022 roku zmarł ostatni z żyjących Cichociemnych, mjr Aleksander Tarnawski „Upłaz”. Był jednym z 316 bardzo dobrze wyszkolonych żołnierzy i zrzuconych do okupowanej Polski podczas II wojny światowej.

Aleksander Tarnawski „Upłaz” urodził się 8 stycznia 1921 roku w Słocinie w powiecie rzeszowskim. Do szkoły powszechnej uczęszczał w Chorzowie i tam też w 1938 roku ukończył gimnazjum. W tym samym roku rozpoczął studia na Wydziale Chemicznym we Lwowie. Jednak naukę przerwał wybuch wojny.

Po przegranej przez Polskę kampanii przedostał się do Francji, gdzie rozpoczął służbę w 1. Dywizji Grenadierów. Tam też w kwietniu 1940 roku wstąpił do Szkoły Podchorążych Piechoty. Po klęsce Francji przedostał się do Wielkiej Brytanii. Od 1 lipca 1940 roku przeszedł pod dowództwo brytyjskie i został skierowany do Szkoły Podchorążych Broni Pancernej w Crawford. Po jej ukończeniu awansowany do stopnia kaprala podchorążego. Do maja 1943 roku służył w 1. Pułku Pancernym 1. Dywizji Pancernej, by następnie zgłosić się na ochotnika do służby w kraju.

Został przeszkolony w dywersji i skierowany do oddziału VI Sztabu Naczelnego Wodza w Chicheley. W stopniu podporucznika ze starszeństwem został przeniesiony do Głównej Bazy Przerzutowej w Brindisi we Włoszech, a stamtąd w nocy z 16 na 17 kwietnia 1944 roku w ramach operacji „Weller 12” został zrzucony do Polski, koło wsi Baniocha. Został włączony do 77. Pułku Piechoty AK.

Za swoje zasługi w walce został czterokrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych i Srebrnym Krzyżem Zasługi. Po wojnie ukończył Politechnikę w Gliwicach na wydziale Chemii.

Wartym odnotowania jest fakt, że w wieku 93 lat wraz z żołnierzami GROM-u ponownie skoczył ze spadochronem.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*