Nagroda dla Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Komisja Europejska i Europa Nostra przyznały Nagrody Unii Europejskiej dla Dziedzictwa Kulturowego / Europa Nostra, najwyższe wyróżnienie w zakresie dziedzictwa kulturowego w Europie. Wśród tegorocznych laureatów znalazł się program edukacyjny „Żydowskie dziedzictwo kulturowe” realizowane przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Pierwszy raz w historii w kategorii „Edukacja, szkolenia i podnoszenie świadomości” nagroda Europa Nostra została przyznana polskiej instytucji – Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN za realizację programu edukacyjnego „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”. Składające się z niezależnych ekspertów jury przeanalizowało w sumie 202 aplikacje, złożone przez organizacje i instytucje kultury z 39 krajów z całej Europy.

W 2013 roku Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie otworzyło podwoje dla zwiedzających i wespół z norweskimi partnerami rozpoczęło realizację ambitnego, wielowymiarowego projektu edukacyjnego Żydowskie dziedzictwo kulturowe. Na program, finansowany z funduszy norweskich i EOG, składa się szerokie spektrum działań, angażujących liczną publiczność w odkrywanie i dyskusję o historii polskich Żydów, w tym także ich związków z Norwegią. W jego ramach odbywają się przeróżne wydarzenia m.in. warsztaty, wykłady i debaty, wystawy czasowe i wystawa podróżująca po Polsce. Jej głównym celem jest umożliwienie szerszej publiczności czerpania wiedzy i doświadczeń z tysiąca lat historii Żydów polskich. Założeniem tego programu jest promowanie tolerancji i edukacja młodzieży w zakresie życia we współczesnym, wielokulturowym społeczeństwie, w którym funkcjonują obok siebie odmienne grupy, obyczaje i wyznania.

Źródła: wyborcza.pl; um.warszawa.pl; polin.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Emilia Ostapowicz

 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*