Najważniejszy dokument Szkocji, deklaracja Arbroath ujrzy światło dzienne

Jeden z najważniejszych dokumentów w historii Szkocji po blisko 15 latach zostanie wyeksponowany publicznie. Siedmiuset letnia Deklaracja Arbroath pokazana zostanie za rok.

Okazją do obejrzenia tego średniowiecznego dokumentu stanie się wystawa w Narodowym Muzeum Szkocji w Edynburgu. Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć deklarację od 27 marca do 26 kwietnia 2020 roku.

Deklaracja, spisana po łacinie w 1320 roku, powstała za murami opactwa w Arbroath, stąd nazwa dokumentu. Adresatem treści był papież Jan XXII, a nadawcami baronowie i niezależni właściciele ziemscy, którzy w imieniu całego Królestwa Szkocji prosili o oficjalne uznanie przez głowę Kościoła katolickiego niepodległości ich kraju. W dokumencie odnotowano, że za legalnego władcę Szkoci uznali Roberta Bruce’a.

Przedstawicielka szkockiego Muzeum Narodowego, która zajmuje się na co dzień archeologią oraz historią średniowieczną, powiedziała o :

To niezwykle ważny dokument i ważny element historii Szkocji.

Następnie dodała:

Z niecierpliwością czekamy na wielu gości w przyszłym roku, aby cieszyć się rzadką okazją do obejrzenia tego kulturowego dokumentu.

Niewątpliwie dokument ten dla Szkotów stanowi ważny element własnej tożsamości, dlatego też tak ważne jest przekazywanie jego historii kolejnym pokoleniom.

Źródło: www.bbc.com
Fot. Wikimedia Commons

Ewelina Kazienko

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*