Napoleon na ziemiach polskich | Recenzja

Jakub Hermanowicz, Napoleon na ziemiach polskich. Przewodnik historyczny

Napoleon – wybitny dowódca wojskowy, twórca potęgi francuskiej, cesarz Francuzów. Postać, która do dnia dzisiejszego elektryzuje cały świat. Na jego temat powstało wiele książek, zarówno sławiących jego czyny, jak i krytykujących postępowanie Małego Kaprala, jak pieszczotliwie nazywali go jego żołnierze. Co roku na rynku pojawia się wiele książkowych pozycji, które swoją tematyką nawiązują do szeroko pojętej epoki napoleońskiej. Jedną z takich książek, która niedawno ujrzała światło dzienne jest pozycja „Napoleon na ziemiach polskich. Przewodnik historyczny” Jakuba Hermanowicza.

Niniejsza pozycja Jakuba Hermanowicza, jak sam tytuł wskazuje, dotyczy pobytu cesarza Francuzów Napoleona I na ziemiach polskich. Autor zaznaczył jednak, że szeroko rozumiana epoka napoleońska na ziemiach polskich rozpoczęła się zanim przybył tutaj Napoleon, czego przykładem był chociażby przyjazd 6 listopada do Poznania Jana Henryka Dąbrowskiego i Józefa Wybickiego. Z pozycji dowiadujemy się m. in. w jakich warunkach, a także gdzie przebywał Napoleon. Ciekawostką z pewnością są przytaczane informacje chociażby przebieg rozmów cesarza z księżmi, u których bóg wojny nocował na plebaniach. Tego typu wydarzenia nie są opisywane w szkolnych podręcznikach – umieszczenie ich przez Jakuba Hermanowicza z pewnością wzbogaca pozycję „Napoleon na ziemiach polskich”. Autor trafnie obala niektóre mity napoleońskie, tak jak chociażby okoliczności pierwszego spotkania Marii Walewskiej z Napoleonem. Wspiera się przy tym na ustaleniach tak wybitnego znawcę historii wojskowości, jakim niewątpliwie był Marian Kukiel. Z książki Hermanowicza dowiadujemy się m. in., że Napoleon zapytał władze miasta Torunia o Mikołaja Kopernika, ci jednak nie wiedzieli co odpowiedzieć, gdyż po prostu osoby astronoma za dobrze nie znali.

Jakub Hermanowicz przytacza wiele wypowiedzianych słów, a także cytatów zaczerpniętych z pamiętników oraz z ówczesnej prasy, co wzbogaca pozycje i potrafi zrozumieć klimat tej najpiękniejszej dla bonapartystów epoki. Na końcu „Napoleona na ziemiach polskich” znajduje się bogata bibliografia – świadczy to tylko o tym, że autor rzeczywiście korzystał z jak największej ilości pozycji przy tworzeniu swojej książki. Brak co prawda przypisów, jednakże nie są one wymagane w, jak zaznaczono w tytule, przewodniku historycznym. Nie jest to bowiem pozycja stricte naukowa. Prowadzona przez autora narracja sprawia, że czytelnik niejako „podróżuje” od miejscowości do miejscowości wraz z Napoleonem. Sprawia to, że można śledzić poczynania cesarza na ziemiach polskich krok po kroku.

Jakub Hermanowicz napisał dobrą książkę, która dotyczy pobytu cesarza Francuzów na ziemiach polskich. Nie jest to co prawda obszerna pozycja, jednak dla kogoś, kto chce rozpocząć przygodę z epoką napoleońską to idealna książka jak na początek. Brakowało bowiem na rynku takiej pozycji, która opisywałaby cały okres pobytu boga wojny na ziemiach polskich.

Ocena recenzenta: 5/6

Wydawnictwo: Novae Res

Agnieszka Popiak

One Comment

  1. To jedna z tych książek, które koniecznie muszą trafić na moją listę 🙂 Zawsze mnie interesowała ta tematyka. Novae Res jak zwykle ma przyciągające oko okładki! 🙂

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*