Co tak naprawdę Hitler myślał o Polakach…

„Polacy są najbardziej inteligentnym narodem ze wszystkich, z którymi spotkali się Niemcy podczas tej wojny w Europie… Polacy, według mojej opinii i na podstawie obserwacji i meldunków z Generalnej Guberni są jedynym narodem w Europie, który łączy w sobie wysoką inteligencję z niesłychanym sprytem (…) Polacy powinni być asymilowani do społeczności niemieckiej jako element wartościowy rasowo (…)”

W jednym z numerów „Głosu Wielkopolski” z 1947 roku pojawił się nietypowy artykuł, jak sam autor zaznacza oparty na informacji od agencji United Press. Pod koniec wojny Amerykanie mieli znaleźć w jednym z frankfurckich bunkrów tajny memoriał Hitlera, skierowany do Heinricha Himmlera z 4 marca 1944 roku. Hitler wspominał tam o Polakach w sposób nietypowy, wręcz niewyobrażalny. A pisał mianowicie tak:

Polacy są najbardziej inteligentnym narodem ze wszystkich, z którymi spotkali się Niemcy podczas tej wojny w Europie… Polacy według mojej opinii, oraz na podstawie obserwacji i meldunków z Generalnej Guberni są jedynym narodem w Europie, który łączy w sobie wysoką inteligencję z niesłychanym sprytem. Jest to najzdolniejszy naród w Europie, ponieważ żyjąc ciągle w niesłychanie trudnych warunkach politycznych wyrobił w sobie wielki rozsądek życiowy, nigdzie niespotykany.

Na podstawie ostatnich badań, powadzonych przez Reichsrassenamt uczeni niemieccy doszli do przekonania, że Polacy powinni być asymilowani do społeczności niemieckiej jako element wartościowy rasowo. Uczeni nasi doszli do wniosku, że połączenie niemieckiej systematyczności z polotem Polaków dałoby doskonałe wyniki” – pisał kat Polaków.

Prócz wycinka z powojennej prasy, nie znajdziemy innych źródeł potwierdzających by Hitler coś takiego w ogóle napisał. Patrząc na okres wydania tej wiadomości (1947 rok, czyli w już dwa lata po wojnie) można się domyśleć, że być może dziennikarze chcieli pokazać jak to dzielny, dumny i waleczny naród zalazł za skórę niemieckiemu agresorowi, a sam Hitler miał bardziej ludzkie oblicze i doceniał polski ruch oporu. Z drugiej jednak strony, może Führer myślał tak samo, jak jego poprzednicy: Fryderyk II i Otto von Bismarck, u których obsesyjna nienawiść do Polaków mieszała się z mniej lub bardziej ukrytym podziwem.

Ciężko uwierzyć w informację, że Hitler okazałby się nagle zawziętym miłośnikiem Polaków, jako narodowi równemu niemieckiemu. Zwłaszcza po wszystkich opiniach wyniesionych z prywatnych rozmów czy też z jego głównego dzieła Mein Kampf, jak i samych czynów; już w kilka miesięcy po napisaniu owego memoriału Hitler wydał rozkaz zrównywania Warszawy z ziemią. Pomimo tego, możemy potraktować tę notkę jako swojego rodzaju ciekawostkę. 

 Dominik Szlag – autor bloga zhistorii.blogspot.com

Źródło:

Wycinek z Głosu Wielkopolski- „Co myślał naprawdę Hitler o Polakach” z roku 1947 

5 komentarzy

  1. peter_1000

    Jednak pamiętajmy o tym, że Hitler przez pierwsze lata po przejęciu władzy starał się utrzymywać poprawne, a nawet przyjazne stosunki z Polską. Nasze relacje z III Rzeszą, w porównaniu do tych jakie panowały za Republiki Weimarskiej były wręcz wzorcowe.
    Psuć się zaczęło od odrzucenia propozycji niemieckich w sprawie autostrady i wspólnej wyprawy na Moskwę. Może, więc późniejsza wrogość Hitlera do Polaków to przejaw nienawiści odrzuconej kochanki?

  2. Chociaż może to nie jest prawda, to bardzo fajna ciekawostka :). Warto też wspomnieć, że Hitler po zajęciu Krakowa wystawił honorową wartę przy grobie Piłsudskiego na Wawelu.

  3. I dlatego skutecznie zadbał, żeby to już dłużej nie było to prawdą.

  4. podrzucicie mi jakieś cytaty z mein kampf źle wyrażające się o Polakach? Bo ja pamiętam, że tylko raz (może dwa) wspomniał o Nas i to neutralnie, coś że Polacy wykorzystali słabość Niemców i odebrali im Wielkopolskę i Pomorze czy coś blisko tego czy zła polityka wobec Polaków była prowadzona czy coś…

  5. wielokrotnie sie astanawialem co by bylo gdyby Polska stanela po stronie III Rzeszy (jak slowacy, wegrzy, rumini, bulgarzy, serbowie itp) Po zakonczeniu wojny Polska nie bylaby tak zrujnowana, troafila pewnie i owszem pod buta sowieckiego, ale miliony ludzi by zylo, nie trzeba by bylo odbudowywac kraju. Wyszlo by to nam na plus zdecydowanie. Przeciez wegrow czy rumunow nie spotkaly zadne czystki za to ze wojowali z niemcami.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*