Neandertalczycy coraz bardziej podobni do ludzi, używali kleju zrobionego z żywicy

W dwóch włoskich jaskiniach w okolicach Lazio, zespół badaczy pod przewodnictwem Ilairi  Degano z Uniwersytetu w Pizie, odkrył dowody na używanie przez Neandertalczyków kleju z żywicy zbieranej z sosny. Mieszkający w czasach paleolitu, na terenach dzisiejszych Włoch kuzyni homo-sapiens używali kleju do łączenia elementów kamiennych, drewnianych i kościanych, tworząc narzędzia i broń. Całe odkrycie publikuje na łamach pisma „PLOS ONE” członkini zespołu Paola Villa z University of Colorado w Boulder.

Odkrycia dokonano w jaskiniach znajdujących się wzdłuż zachodniego wybrzeża Włoch. Neandertalczycy zamieszkiwali te tereny 40 000-55 000 tysięcy lat temu, pozostawiając po sobie 1000 kamiennych narzędzi, które znaleźli archeolodzy w jaskiniach Grotta del Fossellone i Grotta di Sant’Agostino. Wytworzone przedmioty zawierały małe kawałki krzemienia, nie większe niż dwa cale.

Paola Villa i inni naukowcy poddali badaniom krzemień i znaleźli „dziwną pozostałość” na narzędziach. Analiza chemiczna wykazała warstwę żywicy pochodzącej z drzewa sosnowego a część żywica zmieszana była z woskiem pszczelim. Według Villi jest to kolejny dowód na większe zdolności intelektualne neandertalczyków niż do tej pory są im powszechnie przypisywane. Już wcześniejsze odkrycia sugerowały znajomość sztuki jaką był hafting, czyli umiejętność łączenia przedmiotów takich jak krzemienie lub inne imitacje ostrza z drewnem, czyniąc narzędzia bardziej użyteczne.

„Nadal znajdujemy dowody na to, że neandertalczycy nie byli największymi prymitywami, lecz mieli zdolności do tworzenia rzeczy przypisywanych wyłącznie naszemu gatunkowi”- mówi Paola Villa na stronie CU Boulder. Dodatkowy dowodem według badaczki jest fakt, że żywica sosnowa wysycha pod wpływem ciepła, a do jej „obróbki” potrzebowali ognia, którego umiejętność tworzenia najwyraźniej mieli opanowaną. A co jest już pewne, potrafili wytwarzać klej.

Źródło: thedenverchannel.com
Fot. Wikimedia Commons

Piotr Podsiadłowski

TAGI: Neandertalczyk, PLOS ONE, CU Boulder, Archeologia, Paola Villa, news, klej, żywica, klej z żywicy,

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*