W tureckiej prowincji Wan odkryto szkielet konia liczący 2800 lat

Archeolodzy prowadzący wykopaliska na terenie prowincji Wan we wschodniej Turcji odkryli koński szkielet liczący 2800 lat. Ujawnione szczątki zwierzęcia pochodzą z epoki żelaza, z czasów potężnego starożytnego państwa Urartu (znanego także jako Królestwo Wan).

Według raportu agencji prasowej Anadolu szczątki konia odkryto podczas wykopalisk prowadzonych na terenie zamku Cavustepe, we wschodniotureckiej prowincji Wan. Kierownik badań archeologicznych – profesor Rafet Cavusoglu z Uniwersytetu Wan Yuzuncu Yil stwierdził, że odkrycie ujawniło dwa typy starożytnych praktyk pogrzebowych. Pierwszy dotyczy kremacji zmarłych i grzebania szczątków poprzez przechowywanie ich wewnątrz terakotowych urn, podczas gdy drugi polega na ułożeniu ciała zmarłego w grobie, w podobny sposób jak ułożony jest ludzki płód w łonie matki. Ku swemu zdziwieniu archeolodzy odkryli również, że szczątki ludzi i zwierząt zostały pogrzebane w tym samym miejscu. Inny z uczestników badań – profesor Hakan Yilmaz stwierdził, że odkrycie podczas wykopalisk w nekropolii Urartu szkieletu konia jest bezprecedensowe. „Szkielet został znaleziony w warstwie, w której miały miejsce pierwsze pochówki. W pobliżu szkieletu konia natknęliśmy się na liczne utlenione i zdeformowane pozostałości żelaza oraz gwoździe wykonane z brązu” – powiedział Yilmaz. Odkrycie to zdaniem naukowca wskazuje na to, że zwierzę mogło należeć do arystokraty lub dostojnika państwowego, mieszkającego w pobliżu zamku. Koń prawdopodobnie został złożony w ofierze po śmierci właściciela.

Naukowcy przeprowadzą testy DNA po to by ustalić gatunek i wiek znalezionego konia oraz ustalić, czy dany gatunek nadal występuje na danym obszarze.

Źródła: dailysabah.com
Fot. Wikimedia Commons

Zenon Purta

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*