Niecodzienne niemieckie znalezisko w Gostkowie

Podczas porządkowania cmentarza ewangelickiego w Gostkowie (woj. dolnośląskie) pod ziemią odkryto cztery tajemnicze, szklane słoiki. Przez zabrudzone ścianki można było z zobaczyć niemieckie napisy. Początkowo sądzono, że wewnątrz znajdują się dokumenty lub prasa. Okazało się, że były to gotowe do zszycia fragmenty ubrań, osobno pozawijane w gazety.

Znaleziska zostały zgłoszone konserwatorowi zabytków. Jak poinformował Marek Kowalki z wałbrzyskiej delegatury Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu, zachodziło podejrzenie, że w środku znajduje się depozyt i o sprawie zostało powiadomione Archiwum Państwowe we Wrocławiu.

Przez zniszczone czasem szkło widać był pożółkłe, niemieckie gazety. Z jednej z nich udało się odczytać, że pochodzi jeszcze sprzed II wojny światowej. Większość z nich jednak rozsypywała się w rękach. Były zbutwiałe i mokre. Pomimo wcześniejszych insynuacji, w żadnym ze słoików nie było biżuterii. Znajdowały się jednak… damskie ubrania. W jednym była mokra bluzka, w kolejnym – czarna spódnica, zaś w trzecim – zdekompletowany, niepozszywany żakiet. Zdaniem Krystyny Wilczyńskiej z Archiwum Państwowego we Wrocławiu, całość przypomina strój do trumny. Jednak nie wiadomo, dlaczego ubrania znalazły się w słoikach. Niektórzy przypuszczają, że być może krawcowa nie zdążyła uszyć stroju na pogrzeb, a następnie zakopała ubranie w ziemi. Nie wiadomo jednak, dlaczego żakiet był nieukończony. Zaskakujące jest to, że słoiki z damskimi ubraniami znaleziono przy tablicy nagrobnej mężczyzny. Jak twierdzi Angelika Babula z Fundacji Anna w Gostkowie, to jednak nic nie znaczy, ponieważ mogło tak być, że płyta nagrobna pierwotnie leżała w zupełnie innym miejscu.

Finalnie specjaliści uznali, że odkrycie nie ma wartości zabytkowej i zostaną zwrócone znalazcy.

Źródła: turystyka.wp.pl, tvn24.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Emilia Ostapowicz

One Comment

  1. Czesław Maliszewski

    Strój na pogrzeb powinien wrócić do grobu…….przechowywanie może przynieść nieszczęście
    Tak mi tłumaczyła moja Babcia, nie można przywłaszczać niczego co pochodzi od nieboszczyka i z jego grobu
    Strach się bać 🙁

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*