Niedźwiedź Wojtek|Recenzja

A. Orr, Niedźwiedź Wojtek. Niezwykły żołnierz Armii Andersa

Zwierzęta towarzyszyły ludziom od niepamiętnych czasów. Dzieliły z nimi trudy życia, nie tylko w czasie pokoju, ale również podczas wojny. Na polu walki wykorzystywano m. in. konie, słonie, psy, gołębie pocztowe, a nawet delfiny(!). Wraz z rozwojem technologii rola zwierząt w armii zmniejszała się. Mimo tego, niejednokrotnie było tak, że to właśnie one decydowały o losach bitew i wojen, a także podtrzymywały na duchu walczących żołnierzy. Ten ostatni przypadek opisuje książka Aileen Orr pt. „Niedźwiedź Wojtek. Niezwykły żołnierz Armii Andersa”, która została wznowiona przez Wydawnictwo Replika.

Historię opisaną w książce, Aileen Orr pierwszy raz usłyszała od swojego dziadka – żołnierza brytyjskiego, który szkolił Polaków z oddziałów Andersa po ich uwolnieniu z Syberii. Jak sama przyznaje, chciała „ocalić od zapomnienia” dzieje niezwykłego niedźwiedzia, a także jego odważnych towarzyszy, dla których był otuchą w wojennej zawierusze. Często w dzieciństwie dziadek Autorki powtarzał, że: „Gdyby nie Polacy, nie stałabyś tutaj obok mnie jako wolny człowiek. Wszystko co masz zawdzięczasz tym ludziom”.

Myślę, że historia Wojtka jest obecnie dobrze znana każdemu Polakowi. Bohaterski niedźwiedź, który przemierzył cały szlak bojowy z II Korpusem Polskim gen. Władysława Andersa, a w bitwie o Monte Cassino dźwigał na pozycje ciężkie pociski artyleryjskie. Aileen Orr przedstawia historię Wojtka w bardzo przyjazny sposób. Czytelnik z sympatią śledzi losy niedźwiedzia od momentu, kiedy stał się pełnoprawnym żołnierzem, aż po jego emeryturę w edynburskim zoo. Książka pełna jest ciekawostek, anegdot oraz humoru, przez co może zainteresować także młodego Czytelnika. Ponadto zawiera wiele archiwalnych fotografii, które idealnie dopełniają i wzbogacają tekst. Osobiście bardzo cenię sobie pracę jaką Autorka włożyła w wyjaśnienie powojennej historii Polaków, którzy z niezrozumiałych dla Brytyjczyków powodów, nie chcieli wracać do kraju. Na uwagę zasługuję również epilog pióra Neala Aschersona – szkockiego dziennikarza i historyka, podkreślający zasługi Polaków w walce z III Rzeszą, choć jednocześnie zawierający pewne błędy merytoryczne i uproszczenia. W obecnym tłumaczeniu są one sprostowane.

Reasumując,  książka Aileen Orr przedstawia historię wyjątkową, napisaną w prosty sposób. Idealną zarówno dla starszego jak i młodszego Czytelnika. Warto po nią sięgnąć, bo to historia o wartościach ponadczasowych. Wspomnienie o zwierzęciu, które stało się symbolem otwartości, przyjaźni i odwagi, mimo że żyło w strasznej, wojennej rzeczywistości.

Wydawnictwo: Replika

Ocena recenzenta: 5/6

Paulina Ambrożak

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*