Zbrodnie i skandale na królewskich dworach | Recenzja

Leslie Carroll, Zbrodnie i skandale na królewskich dworach

Wydane pod koniec stycznia 2017 roku przez wydawnictwo Muza Zbrodnie i skandale na królewskich dworach ukazują monarsze występki od średniowiecza do współczesności. Szokują, nieraz mrożą krew w żyłach, ale przede wszystkim – ciekawią!

Leslie Carroll to amerykańska pisarka, która ma na swoim koncie kilkanaście komedii romantycznych i powieści historycznych. Carroll wraz z mężem Scottem dzieli swój czas pomiędzy Nowy Jork a południowy Vermont. Jest autorką wydanych w 2014 roku bestsellerowych Królewskich romansów.

Zbrodnie i skandale na królewskich dworach ukazują fascynujące relacje dawnych władców i rodzin królewskich. Wzbogacone pikantnymi i wstrząsającymi szczegółami, wprawią w zdumienie niejednego czytelnika, ale także sprawią ogromną przyjemność odkrywania  niewygodnych faktów.

Wśród przywoływanych w książce postaci znajdują się m.in. pechowy i pazerny król Anglii Jan bez Ziemi, okrutny Wład III Palownik, znany lepiej jako Drakula, król dzieciobójca Ryszard III, bezwzględny car Rosji Ivan IV Groźny, sadystyczna węgierska „krwawa hrabina” – Elżbieta Batory, rozpustna siostra Napoleona Bonaparte – Paulina, czy uwielbiająca skandale księżniczka Małgorzata, hrabina Snowdon. Leslie Carroll przedstawia barwne grono skandalistów, którzy wsławili się niechlubnie swoim rozwiązłym stylem życia i makabrycznymi czynami.

Lektura ukazuje pozornie wyidealizowany świat pełen niewybrednych intryg i romansów, nieskrępowanego seksu, chorobliwej zazdrości i zbrodni popełnianych z zimną krwią.

Z pewnością jest to ciekawa pozycja, do której autorka włożyła dużo pracy, ukazując różnorodne postacie na przestrzeni prawie ośmiuset lat. Leslie Carroll przywiązuje ogromną wagę do badań źródłowych, pisze stylowo i dowcipnie. Książkę, którą czyta się znakomicie, kończy wybrana bibliografia.

Ocena recenzenta: 5/6

Wydawnictwo: Muza

Dariusz Wierzański

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*