Nielegalna kolekcja zabezpieczona

Francuska policja ujęła nielegalnego kolekcjonera, który posiadał w swoich zbiorach ponad 27 400 przedmiotów. Zabezpieczone zbiory obejmują okresy historyczne od epoki brązu po renesans.

Akcja zatrzymania była zwieńczeniem rocznej pracy francuskiej służby celnej i Ministerstwa Kultury Francji przy współpracy z belgijskimi władzami. 

Kolekcjoner dysponując wykrywaczem metali oraz prawdopodobnie dużą wiedzą z zakresu archeologii stworzył niepowtarzalną kolekcję artefaktów. Zebrane zabytki stawały się częścią prywatnych zbiorów lub były wystawiane na sprzedaż.

Mężczyzna zwrócił na siebie uwagę pierwszy raz gdy został poproszony o udzielenie odpowiedzi w jaki sposób został posiadaczem 15 tys. rzymskich monet. Numizmaty miały być rzekomo przypadkowo znalezione na terenie Belgii, na działce która została wcześniej przez niego kupiona. Jednak w toku śledztwa ustalono, że zbiory pochodziły z różnych stanowisk archeologicznych  z obszaru całej Francji, które wcześniej obrabowano. Kolekcjonerowi grozi wysoka kara grzywny, a w ostateczności kara więzienia. 

Według informacji przekazanych przez francuskiego ministra finansów, Bruno Le Maire’a skonfiskowane znaleziska stanowią bezcenny skarb. Wśród przedmiotów znajdują się tysiące unikatowych rzymskich monet, biżuteria z epoki brązu i żelaza oraz dodekahedron, a także przedmioty z epoki średniowiecza i renesansu.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Marcin Marszałek

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*