Brązy benińskie w Muzeum Etnologicznym w Berlinie

Niemcy zwrócą zrabowane artefakty do Afryki

Niemcy zwrócą zrabowane artefakty do Afryki, tzw. brązy benińskie. Podpisano umowę, według której do Nigerii ma wrócić ponad 1000 artefaktów. Jednak dla wielu ich zwrot to za mało.

Spis treści

  1. Umowa pomiędzy Niemcami a Nigerią
  2. Nigeria jest zadowolona
  3. Artefakty w niemieckich muzeach
  4. Nie chodzi tylko o powrót artefaktów

Niemcy zwrócą artefakty. Umowa pomiędzy Niemcami a Nigerią

Deutsche Welle poinformowało, że Niemcy zwrócą zrabowane artefakty do Afryki. 1 lipca w Berlinie podpisano umowę restytucyjną. Podpisali ją minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock, komisarz ds. kultury i mediów Claudia Roth, nigeryjski Ministra Kultury Lai Mohammed i Minister ds. zagranicznych Zubairo Dada. W jej przygotowaniu dużą rolę odegrała nigeryjska komisja. Decyzja zapadła już w zeszłym roku, teraz nabrała oficjalnego znaczenia.

Nigeria jest zadowolona

To historyczny moment dla nas, dla naszych dwóch krajów, że podpisujemy teraz umowę o zwrocie brązów z Beninu – powiedział dla DW Abba Isa Tijani, dyrektor Narodowej Komisji ds. Muzeów i Zabytków (NCMM) w Nigerii.

Chciałbym wyrazić wdzięczność rządowi niemieckiemu, jako pierwszemu krajowi europejskiemu w historii, który kiedykolwiek zawarł formalne porozumienie o zwrocie wszystkich własności z kolonialnej przeszłości ich prawowitym właścicielom. Ustaliliście standardy tego, jak powinno wyglądać pojednanie. Mam nadzieję, że inne kraje europejskie, które wciąż posiadają nasze artefakty, pójdą w wasze ślady – powiedział Zubairo Dada.

Umowa oficjalnie przenosi własność brązów benińskich, znajdujących się w niemieckich zbiorach muzealnych, na Nigerię – ze skutkiem natychmiastowym. Jest to największa znana pojedyncza repatriacja artefaktów na całym świecie. Prezydent, rząd i ludność Nigerii, a zwłaszcza Oba Beninu, Oba Ewuare II, są bardzo szczęśliwi i wdzięczni rządowi federalnemu Niemiec – powiedział Lai Mohammed.

Artefakty w niemieckich muzeach

W pięciu niemieckich muzeach znajduje się ponad 1130 artefaktów. Są to Muzeum Linden w Stuttgarcie, Forum Humboldta w Berlinie, Muzeum Rautenstrauch-Joest w Kolonii, Muzeum Kultur Świata w Hamburgu i Muzeum Państwowych Zbiorów Etnograficznych Saksonii.

Artefakty to rzeźby i płaskorzeźby, wykonane z brązu i mosiądzu, a także przedmioty z kości słoniowej, koralu i drewna. Zostały zrabowane z dawnego Królestwa Beninu przez Brytyjczyków w 1897 roku. Miasto Benin zostało prawie całkowicie zniszczone.

Nie chodzi tylko o powrót artefaktów

Chodzi o to, by w końcu dać przestrzeń do rozmowy o kolonialnej traumie, o zepsutych lub zniszczonych wspomnieniach. (…) Nie stanie się to z dnia na dzień – powiedział dyrektor Narodowej Komisji Muzeów i Zabytków Nigerii, Abba Isa Tijani. Wyjaśnił, że najpierw trzeba uregulować transport, pakowanie, ubezpieczenie, konserwację i wiele innych aspektów technicznych.

Brązy benińskie mają być eksponowane w różnych instytucjach państwowych i muzeach, w galeriach oraz w odbudowanym pałacu królewskim. W pałacu mają zamieszkać potomkowie wygnanego niegdyś króla Beninu. Muzeum Sztuki Zachodnioafrykańskiej, w którym mają znaleźć się brązy benińskie, jest nadal w budowie i nie wiadomo, kiedy dokładnie powstanie.

Zaczęły się pojawiać także głosy o odszkodowaniu finansowym. Natomiast inne kraje afrykańskie również zaczęły podnosić kwestię powrotu swoich artefaktów z innych państw.

Jeśli zastanawiasz się, jak to się stało, że to Niemcy zwracają afrykańskie artefakty zrabowane przez Brytyjczyków, koniecznie zajrzyj TUTAJ.

Nie tylko Niemcy zaczynają zwracać dobra kultury z czasów kolonialnych. Ostatnio Muzeum Glasgow w Szkocji zwróciło Nigerii 19 artefaktów. Smithsonian w Stanach Zjednoczonych zwróciło 29 dzieł. Natomiast National Gallery of Art w Waszyngtonie zgodziła się również na zwrot przedmiotów ze swojej kolekcji.

Źródło: Deutsche Welle

Fot.: Brązy benińskie w Muzeum Etnologicznym w Berlinie

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*