Niesamowite znalezisko w Gdyni. Znaleziono gazety sprzed wielu lat

Podczas prac konserwatorskich Urzędu Miasta w Gdyni odkryto pozostawione gazety z 1945 roku. Zostały wydane w pierwszych miesiącach po zakończeniu wojny.

Egzemplarze zostały wetknięte w szparę przy framudze drzwi do jednego z pomieszczeń gospodarczych magistratu i przykryte warstwą tynku. Stało się to podczas remontu budynku, który został przeprowadzony zaraz po wojnie.

To gazety wydane w pierwszych dniach i miesiącach po zakończeniu wojny. „Dziennik Bałtycki”, „Gazeta Pomorska”, a nawet taki periodyk jak „Gazeta Armii Czerwonej”. Kopalnia wiedzy o tym, czym żyli nasi ojcowie i dziadowie w ’45 roku ubiegłego wieku – wyjaśnił Jerzy Zając, dyrektor urzędu.

Gazety nie przetrwały w najlepszym stanie, jednak dalej można odczytać ich treść.

26 sierpnia 1945 roku „Dziennik Bałtycki” informował, że artykuły UNRRA są już dostępne na rynku. Były to luksusowe (jak na tamte czasy) produkty: śliwki kalifornijskie, pasztety, konserwy rybne, kawa prasowana.

Ta sama gazeta pisała o tym, jak marszałek Rokossowski występował przeciw bezprawiu. Nakazywał on zwrócić zebrane ludności polskiej podczas przemarszu wojsk Armii Czerwonej i Wojska Polskiego zbiory oraz inwentarze żywe i martwe.

13 września 1945 roku pisano o tajnych obradach pięciu w Londynie, kłopotach mieszkaniowych Leopolda, belgijskiego króla. Jest też wzmianka o próbach wykorzystania napędu atomowego w lokomotywach przez Amerykanów i kapitulacji Japonii na południowym wschodzie i w Indiach.

Z gazet wyczytamy również, że był problem z białym chlebem na kartki – Znaczna część chleba zawiera bezwartościowe domieszki. Ministerstwo zamierza przejść na wypiek chleba białego pytlowego o 70 zamiast 96 procent przemiału mąki.

„Wolna Polska. Gazeta Armii Czerwonej dla ludności Polski” pisała o załagodzeniu głodu tytoniowego dzięki otrzymanym surowcom i zbiorom krajowym oraz o delegacji robotników przemysłu samochodowego w Czechosłowacji.

We wrześniu 1945 roku w kraju było tak dobrze, że gazety nawoływały Polaków pracujących w kopalniach węgla w Stanach Zjednoczonych, by wracali.

Gazety będą dostępne w Muzeum Miasta Gdynia.

Źródła: gdynia.pl, trójmiasto.wyborcza.pl

Fot.: fotografia poglądowa (domena publiczna)

Nicola Chwist

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*